Břišní tyfus

brisni tyfus

Co je břišní tyfus

Břišní tyfus patří mezi infekční horečnaté tropické nemoci. Původcem choroby je bakterie Salmonella Typhi.K přenosu dochází stejně jako u hepatitidy velmi snadno a rychle kontaminací rukou po styku se stolicí a prostřednictvím kontaminované vody, nápojů (mléko) a potravin. Bakteriím tyfu se daří v zemích s teplým klimatem a zároveň s nízkým stupněm hygienické úrovně.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že břišním tyfem ročně onemocní asi 16 miliónů lidí. Na komplikace s ním spojené umírá 600 tisíc nakažených z uvedeného počtu. Podle statistik nákaza postihne jednoho z 25 až 30 tisíc cestovatelů směřujících do zemí s výskytem tyfu.

Břišní tyfus příznaky nemoci

Inkubační doba břišního tyfu je 7 – 24 dní a obvykle se neprojevují žádné příznaky. Samotné onemocnění je charakteristické vysokou horečkou (až 40 °C) doprovázenou bolestí hlavy, nechutenstvím, vyrážkou, malátností, palčivou bolestí břicha většinou však bez průjmu. U léčených pacientů popsané symptomy ustupují do 2 až 5 dnů. Pokud se však k léčbě nepřistoupí, trpí nemocný po dvou týdnech mrákotnými stavy a blouzněním. Onemocnění může být v extrémních případech komplikováno krvácením do střev, vzácně i střevní perforací. Statisticky je prognóza léčené tropické nemoci příznivá, avšak i uzdravení pacienti se mohou stát chronickými bacilonosiči.

Očkování proti břišnímu tyfu

Očkování proti břišnímu tyfu se provádí jednou injekcí a po uplynutí doby 3 let se doporučuje přeočkování. Doporučená doba aplikace je minimálně dva týdny před vycestováním. Vakcinace v tomto případě není 100%, uvádí se údaj 80% ochrany, proto je nutné dbát na zvýšenou hygienu a odpovědné chování (používání jen balené vody, pití nápojů bez kostek ledu, konzumace dostatečně tepelně upravených potravin apod.).

Očkovací látka

  • Vakcína Typherix (cca 500 Kč)
  • Vakcína Typhim Vi (cca 500 Kč)
  • Vakcína Vivotyf Berna (cca 400 Kč)
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Zdravější opálení s Beta karotenem

betakaroten

Přestože se stránky sociálních sítí neustále plní vtipy o absenci letošního léta, zdá se, že se sluníčko přeci jen rozhodlo poctít…

Kozí kolostrum pro podporu vaší imunity

koza_2

Problémy s imunitou řeší čas od času většina z nás. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikujte své tělo Triphalou celoročně

triphala_4

Detoxikace organismu je většinou spojována hlavně s jarním obdobím. Detoxikovat tělo však můžeme v kterékoli roční době podle toho,…


Tropické nemoci jsou jedním z nejrizikovějších faktorů na cestách do exotických zemí. Žlutá zimnice, hepatitida či AIDS, to je jen zlomek infekčních chorob, se kterými se můžete v rizikových oblastech setkat. Informujte se včas na našem portálu Tropické nemoci nejen o prevenci a dostupných opatřeních.