Ebola: Smrtelná nemoc, na kterou není lék

Ebola je smrtelnou nemocí, na kterou zatím neznáme lék

Epidemie eboly letos tvrdě udeřila v západní Africe. Nemoci podlehlo již přes tisíc nakažených a čísla se každým dnem zvyšují. Proč je virus eboly tak nebezpečný a máme se ho bát i my Evropané? To se dozvíte v následujícím článku.

Ebola, známá též jako krvácivá horečka poprvé propukla v roce 1976 v Zairu (dnešní Demokratická republika Kongo). Nedaleko tekoucí říčka Ebola pak dala název tomuto zákeřnému viru, který pouze v Zairu zabil 280 z tehdejších 318 nakažených.Toto virové onemocnění, které napadá lidi, ale i některé další primáty, způsobilo v chudých afrických zemích již mnoho epidemických stavů. Poslední a dosud nejhorší zásah virem eboly zažívá západní Afrika letos, tedy v roce 2014.

Co je vlastně ebola a proč je tak nebezpečná?

Původcem onemocnění je velmi nebezpečný infekční vir filovirus ebola. Zákeřnost viru potvrzuje i procentuální úmrtnost nakažených, která dosahuje 50 až 90% podle závažnosti onemocnění. Virus eboly řadíme mezi zoonózy, tedy onemocnění zvířat, které je přenosné na člověka. Druh zvířete, které virus přenáší, se však zatím nepodařilo odhalit (hovoří se o netopýrech, hlodavcích i opicích), což velmi komplikuje celé zkoumání viru a jeho šíření. Vědcům se podařilo identifikovat a popsat zatím pět kmenů viru ebola, které jsou pojmenovány podle místa jejich nálezu.

Ebola – Zaire

Jde o první objevený a také nejzákeřnější kmen viru ebola vůbec. Poprvé byl izolován v roce 1976. Úmrtnost pacientů nakažených tímto virem činí 90%.

Ebola – Sudan

Těsně po propuknutí nemoci v Zairu se podobná nákaza objevila také v súdánských městech Nzara a Maridi. Kmen Ebola – Sudan je však vzácnější a méně nebezpečný, úmrtnost nakažených se pohybuje kolem 50%.

Ebola – Reston, Ebola – Pobřeží slonoviny

Tyto dva kmeny nejsou člověku nebezpečné. Objevují se pravidelně jako nákaza opic, člověk je však proti těmto druhům viru z neznámých důvodů imunní.

Ebola – Bundibugyo

Jedná se o nový typ viru objeven v roce 2007 v Ugandě. Nakazil zde na sto lidí a přes 40 jich zabil.

Ebola a její příznaky

Prvotní příznaky nakažení ebolou se od ostatních v Africe běžných onemocnění příliš neliší. Pacient je náhle slabý, trpí vysokými horečkami, bolestí kloubů, svalů a hlavy, oči jsou často poškozeny zánětem spojivek. Tyto neurčité příznaky často způsobí, že je pacientovi diagnostikován tyfus, nebo jiné méně závažné onemocnění a nakažený je zařazen na běžné lůžko. Nebezpečná nákaza se tak může šířit i mezi ostatní pacienty. Další příznaky eboly jsou však už mnohem závažnější. Se zhoršujícím se stavem nakaženého přichází zvracení, průjmy a masivní krvácení. Pacient krvácí nejdříve vnitřně do trávicího traktu, následuje krvácení ze všech tělních otvorů včetně ústní dutiny a očí. V důsledku poruchy srážlivosti krve se při ebole objeví také masivní krevní podlitiny. Krev pak zaplaví játra, ledviny i ostatní vnitřní orgány. Pacient tak umírá na celkové selhání organismu často ve velmi krutých bolestech. Symptomy nemoci se mohou objevit 2 až 21 dnů po nakažení, průběh nemoci je ale většinou velmi rychlý a propuká již v prvních několika dnech.

Šíření viru eboly

Nakažení virem eboly hrozí při přímém kontaktu s tělními tekutinami nemocného či mrtvého pacienta. Nebezpečný je kontakt s nakaženou krví, slinami, potem i slzami. Také mužské sperma je vysoce infekční. I velmi malé množství nakaženého sekretu snadno pronikne přes lidskou sliznici. Nemocí jsou proto ohroženi nejen příbuzní nakaženého ale také lékaři, kteří se v jeho blízkosti objevují. Je proto nutné dodržovat nejpřísnější bezpečnostní pravidla, používat ochranné obleky a mrtvá těla s virem eboly okamžitě spálit. Rituály v afrických zemích však přikazují tradiční pohřeb, který znamená bezprostřední kontakt pozůstalých s tělem. Nákaza eboly se tak v Africe šíří velmi rychle.

Je epidemie eboly v západní Africe hrozbou i pro Evropu?

Epidemie eboly, která v současné době sužuje státy zápaní Afriky je co do počtu obětí nejtragičtější epidemií eboly v historii. Začala již v prosinci roku 2013, detekována však byla až v březnu 2014, kdy bylo hlášeno 78 úmrtí, v červnu to už bylo přes 300 obětí a čísla stále rostou. Do nejpostiženějších oblastí Guinee, Liberie a Sierry Leone bylo posláno nespočet humanitárních pracovníků i peněžní podpora z celého světa. Kritický stav v západní Africe ale přetrvává a nakažení se nově objevují také v Nigerii.
Hlavní příčinou zoufalé situace v Africe je především nedostatečná hygiena. Nesprávná, nebo zcela chybějící sterilizace injekčních stříkaček a zdravotnického materiálu umožní snadné šíření viru eboly. Mezi priority světových zdravotnických organizací proto patří zejména školení nemocničního personálu, zajištění dostatku zdravotnických ochranných pomůcek a především zabránění kontaktu lidí s mrtvými těly.

Hygiena a vyspělé zdravotnictví riziko nákazy ebolou omezí

Přestože Evropa již eviduje první oběť eboly, reálné riziko epidemie zde podle světové zdravotnické organizace i českého Ministerstva zdravotnictví prozatím nehrozí. Virus eboly se totiž nešíří vzduchem, je tedy nutné být v kontaktu s nakaženou osobou. Také první evropská oběť, španělský kněz Miguel Pajares si přivezl nákazu z africké misie. O jeho onemocnění ebolou se vědělo a tělo tak bylo ihned zabezpečeno, aby se předešlo šíření viru.

Virus eboly se na evropskou půdu samozřejmě dostat může. Denně putují do evropských destinací tisíce afrických utečenců, kteří mohou být potencionálně nakažení. I přes to nás odborníci uklidňují. Hygienické návyky i zdravotní péče je ve vyspělém západním světě na zcela jiné úrovni, případy nákazy by tak byly ojedinělé a dalšímu šíření by se díky specializovaným zařízením snáze předcházelo. Také šance nakaženého pacienta by se díky jednotkám intenzivním péče výrazně zvýšily.

Léčba eboly? To je hudba budoucnosti

Přestože je virus eboly tak závažným problémem, žádný zaručeně fungující lék na ni dosud vyvinutý nebyl. Výzkum a uchovávání potencionálních léků je velmi nákladnou záležitostí a tak se sponzoři hledají jen velmi těžko. Kalifornští vědci sice v současné době vyvíjejí lék s názvem ZMapp, který měl údajně vyléčit dva americké dobrovolníky, kteří se v Africe smrtícím virem nakazili, podáván je však zatím experimentálně a jeho masová produkce do nakažených oblastí je tak zatím v nedohlednu. Lékaři si proto musí vystačit s takzvanou udržovací léčbou, kdy pacientovy dodávají vodu a potřebné vitamíny, které při krvácení ztrácí. To, jestli nemocný přežije, pak záleží na síle viru a odolnosti organismu.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Lonnie
28. 12. 2022
This is Game Changer for Your Business in 2023

Hey,

AI Creates An Online ‘Ready-To-Profit’ Business Using Just A Keyword & much More.

Use In Your Business or Sell To Clients For Big Bucks!

Watch AI Takes Over Your Marketing >>> https://bit.ly/millionaire2023weapon

Only Check it out if you want to Upgrade your Income to Next Level in 2023.

Cheers

Trent
30. 12. 2022
Last Product You Will Only Want After 2022

Hey,

Why not gift yourself something that is WORTH more than a Dozen Team Members?

Yes, i mean, if 1 AI can do multi tasks which require over a dozen human hands. Wouldn't it be a Big Cash Saver and Time Saver ? I bet this would be a Biggest Gift you can gift yourself.

Don't let this Offer Go away : https://bit.ly/rockstarai

Happy New Year 2023

Mark
1. 1. 2023
Video Marketing Made EASY - This is Crazy!

Hi,

Automatically create short, highly-sharable branded videos from your long form content.

Quick, easy & cost-effective.

No technical skills or software download required.

Get Started here >>> https://bit.ly/airevolution2023

Happy New Year 2023 !!!

Chang
2. 1. 2023
Yes It's Live Now !

Hey How are you doing ?

I know you are waiting for this ?

Check it out >>> https://bit.ly/newyear2023deals

Happy New Year !!!

Gregg
20. 1. 2023
You'll Love Them

Hey How are you doing ?

Do you shop with Amazon ?

If No, plz ignore this message.

If Yes, You would definately love these Limited Time Exclusive Discounts: https://bit.ly/2023bestdeals

Cheers!!

Swen
27. 1. 2023
Watch Me Start A 6-Fig’re Agency With This A.I Powered App

How does it sound, to cash in some insane profits online minus all the hard work?

Small “working-from-home” freelancers are making thousands of dollars helping businesses sell online.

There are over 31 million small businesses in the US alone… looking for someone to help them with:

Promotional Videos, Landing pages, Ads for Facebook, Google & LinkedIn' Marketing Copy for Blogs, Sales Pages etc. And a bunch of other stuff…

And they’re willing to pay $1000+ for each, months after month… But the problem is, you need skills and experience to deliver these services.

Now, imagine an AI software that does all of these automatically.

>> Introducing MarketingBlocks AI - https://bit.ly/marketingblocks2_0

MarketingBlocks is a revolutionary AI software that writes, creates & designs all your landing pages, promo videos, ads, marketing copy, graphics, email swipes, voiceovers, blog posts, articles, art & more…

All Done in minutes by AI no waiting time, no delays.

Alda
31. 1. 2023
[EARLY BIRD] 10 minutes to $500+ commissions over & over again...

Hey!

And it’s LIVE!

Recurring Commission System has officially opened to the public!

>>> https://www.xoxourl.com/reccomm

Recurring Commission System is the 1st and ONLY software solution that makes it easy for ANYONE to bank multiple income streams and build their list at the same time!

This cloud based app provides you with your very own stunning site that includes a professional video & details showing visitors what they need to know about essential web tools ...

With links that get you paid recurring commissions from up to 18 different services.

It also directs visitors to optin for a free training webinar … where you make $1000 from EVERY purchase.

Just grab THIS to take home the BIG paydays!
>>> https://www.xoxourl.com/reccomm

Here’s what you get:

DFY, PROFESSIONAL website optimized for recurring, passive AND high ticket commissions

MULTIPLE income streams: you’re pre-approved to profit from the 18 recurring services AND high-ticket offer built into your site

Free viral traffic & hosting included = ZERO overhead costs

Set & forget method: customize your site ONCE, then it runs on 100% autopilot

Completely beginner friendly: no tech skills needed, nothing to install, step-by-step instructions included

Easy to scale: Recurring Commission System INCLUDES the core software so you can customize this system to fit ANY offer

Enjoy!

Natalia
2. 2. 2023
All Your Creatives Done in 1 CLICK + $500 Google Ad Voucher Waiting for You

Claim your $500 Google Ad Credit + FREE 7 Day Trial

https://www.xoxourl.com/adcreativeAI

Unlock the true potential of your Marketing Agency.

Marketing agencies: Wouldn’t it be nice if those Ad Creatives just…created themselves?

... WITHOUT outsourcing to an EXPENSIVE graphic designer?

Brand NEW AI generates winning creatives in no time flat at an unbeatable price.

Use the power of AI to win the hearts and wallets of your client’s audiences.

Claim a $500 Google Ad Credit + FREE 7-day trial now -> https://www.xoxourl.com/adcreativeAI

Cheers!!!

Gordon
4. 2. 2023
Instagram Cash Stories: $1000 Again & Again Method

Hey!

Are You Ready To Use Instagram ‘Stories’ Get Huge Followers, Traffic, And Make Unlimited Sales On Autopilot?

If Your Answer Is "YES"

Please Click here: https://bit.ly/instagramstries

Cheers

Elden
5. 2. 2023
Unlock The Magic With Copy.AI

Hey,

I hope you're doing well. I'm a representative from Copy.AI and I'm contacting businesses, creators, and teams to introduce them to the most powerful AI-driven content platforms out there.

This AI-driven tool will greatly reduce the amount of time you spend and effort writing your content in a matter of seconds, that's right, SECONDS! Think of the time you'd have to focus on other vital tasks like networking, expanding your business, and enhancing growth.

Copy.AI is an easy-to-use and intuitive tool that helps you generate content quickly and accurately. Think of a topic and the AI will generate content with just a press of a button. It can also be used to write many different types of copy, such as emails, blog articles, video scripts, social media ads, product descriptions, website content, captions and so much more. Even write in over 25+ different languages.

It's designed with content writers in mind, so you can trust that it will provide you with top-notch content every time. Plus, the AI takes into account your target audience so that the content will be tailored to their needs. And guess what - The generated content is devoid of any plagiarism! How about that?

These features and benefits are just the tip of the iceberg; there are so many more things you can do with it that it will simply blow you away.

So if you're seeking a way to simplify and reduce the amount of time and energy invested without compromising on the quality of your content, give Copy.AI a spin.

Thanks for your time and I hope you find Copy.AI a useful companion for your content-writing needs.

Cheers,
Elden

P.S. This was created using Copy.AI. Find out for yourself, I'm confident you'll love it:
https://bit.ly/copyaigiveitago

Syreeta
6. 2. 2023
LifeTime Deal - 20 Hour Left to Grab This Ecom Deal

Hey!

Sell subscriptions, tokens, serial keys, digital downloads, video courses, softwares and licenses in a fast, easy and secure way.

Only 20 Hours Left

Now: $89 Lifetime (Worth over $2400)
Regular: $199/Month

Grab Now: https://www.xoxourl.com/ecom20

Audry
7. 2. 2023
New LifeTime Deals Just In that You won't Like to Miss

Whatever your plans for today were, they just changed.

Nine new deals just entered the store. You read right, nine!

Clear out your schedule and kick this week off right with tools to effortlessly create apps, produce grade-A video content at scale, and more.

ALTI TRADING
Expert training and tools to develop smart trading strategies.
Lifetime access to ALTI TRADING: https://www.xoxourl.com/antitraining

Andromo
Build iOS and Android apps the easy way.
Lifetime access to Andromo: https://www.xoxourl.com/andromo

BHuman
Generate and share personalized videos with thousands.
Lifetime access to BHuman: https://www.xoxourl.com/bhuman

Dashly
Convert high-quality leads with enticing chatbots, pop-ups, and email outreach.
Lifetime access to Dashly: https://www.xoxourl.com/dashly

Directual
Launch no-code apps for web and web3.
Lifetime access to Directual: https://www.xoxourl.com/directual

Feederloop
Create an incredible customer service experience with instant video chat on your site.
Lifetime access to Feederloop: https://www.xoxourl.com/feederloop

Gravitec
Send automated push notifications to skyrocket user engagement.
Lifetime access to Gravitec: https://www.xoxourl.com/gravitec

Pipio
Use photorealistic digital actors and voice-over talent to create custom videos.
Lifetime access to Pipio: https://www.xoxourl.com/pipio

ZeroWork Creator App
Build automations then sell them in a dedicated marketplace.
Lifetime access to ZeroWork Creator App: https://www.xoxourl.com/zerowork

Cheers

Tyson
7. 2. 2023
Just Lunched - #1 Automation for Online Marketing

Hi,

Do you run Social Media Marketing Campaigns or Email Marketing Campaigns for your Business?

The 1st and ONLY Autoresponder That Combines REAL Artificial Intelligence WITH The POWER of Email, Text, and Facebook Messenger Marketing Under ONE Central Dashboard - with ZERO Monthly Fees!

https://bit.ly/automation30

What's Included:

► Facebook Automation
► Twitter Automation
► Email Marketing Automation
► SMS / Mobile Marketing Automation

What else would you need if you can automate your blog / business marketing with Automation ?

Either you are running a business or a website - This will be a Lifechanging One Time Deal (No Monthly Payments for Early Adopters).

Grab this Deal: https://bit.ly/automation30

(Launch DAY Special Discount Applied)

Cheers

Clarissa
8. 2. 2023
LifeTime Deal - Text to Human Sounding Audio Converter

Any Text to Audio in 1 Click.

No Language Boundries: Easy Text to Speech in English, Hindi, Spanish, German, Arabic and 100+ other Languages in Native Human sounding voices.

Either you make videos for YouTube, Facebook, Instagram, Twitter, Tiktok on profile Channel of Business profile.

No more Spending Hard Earnead Cash on expensive Voice Over Artists.

Grab this Limited Time 1 Time Payment Deal i.e. No More Monthly Payments.

Click here >>> https://bit.ly/ttoaudios

Cheers

Marcos
10. 2. 2023
Quick question for tropicke-nemoci.cz

Hi,

As i was browsing your website tropicke-nemoci.cz and it's search engine rankings i couldn't stop writing you this message.

If you are tired of struggling to get your website to rank on the first page of Google
& you want to increase your online visibility and drive more traffic to your site, let me share you something.

This can be a True Life saver for your website & business on 2023 https://bit.ly/backlinkmker , the ultimate backlink building software that can help you achieve just that. This software is designed to help you build high-quality backlinks from reputable sources, which is one of the most important factors that Google and other search engines consider when ranking websites.

With https://bit.ly/backlinkmker , you can:

► Easily find and connect with relevant websites to build backlinks
► Monitor your backlink progress and track your competitors
► Boost your search engine rankings and drive more traffic to your site
► Don't miss out on this opportunity to take your website to the next level.

Try BacklinkMaker today and see the difference it can make for yourself.

Best regards

Desmond
10. 2. 2023
[PRICE INCREASE ALERT] ChatGPT5 Email Hoster + Lead Generator

[PRICE INCREASE ALERT] ChatGPT5 Email Hoster + Lead Generator

...the crazy part of this newly released app is it's ability to not just only kill your present and future expenses but also generate you targeted leads that grow your message, website traffic and conversions all in 60seconds...

(Price increase in 4Hours)

Hello buddy, I just discovered something really crazy and I felt you should see it too..

It’s the ultimate communication barrier breaker.... for years marketers have struggled with steadily-communication with their audience.

Traditional autoresponders like aweber, getresponse and convertkit have made everything worse… from low open rates to emails landing in spam box… and then boom they block your account unjustly or impromptu..

See My Solution Here >>> https://bit.ly/chatgpt5

What if i showed you this newly built Chatgpt-enabled mailer that doesn’t just send unlimited emails to unlimited subscribers for you but it also generate leads to send to for you in less than 60seconds..

It studies your writing pattern, craft human-like emotional driven messages from any voice note or recording and help you send it to yours or self-generated thousands of subscriber in 120 seconds.

► No email delay
► No limit on email send
► No subscriber limit

Send text, audio, whatsapp messages and many more… in the push of a button

If you have a message you’d like to share with your audience, be it email, text, voicenote or even music snippet… this is the ultimate solution giver + it’s AI enabled, so you can craft your message yourself or you can tell the ultra-telsa AI to craft the message itself from your voice.

Click To Secure Your Copy >>> https://bit.ly/chatgpt5

...Get it right away as it's a limited edition and only open to a 100 customers starting from today.....

Cheers

Perry M

Kristi
12. 2. 2023
ChatGPT5 - Business Owners Edition

Hey, have you heard of ChatGPT??

I guess so... It's the new web app that has disrupted the internet for the past few weeks... (Over 10 million signups so far)

But guess what, the special version for marketers and business owners has just been released..

See Access Here >> https://bit.ly/aibuddyx

It works just like Siri, all you need do is ask and it would automatically create any marketing asset for you...

It can create

Image from text
Video Sales Letter
Email Script
Webinar Script
Sales page copy
Brand Story
Marketing Plan

and lots more...

all you need do is "say it.".. and AiBuddy will create it..

See How This Works Here >>> https://bit.ly/aibuddyx

In a few hours, due to outrageous on-demand purchase, the price of AiBuddy would be increasing.... so you have to take your chance right away and grab your copy...

(Use Special Coupon Code: AIBUDDY3 to reduce the pricing during purchase)

Cheers

Rolex M.

========

Unsubscribe: https://bit.ly/uunsubscribehere

Harlan
13. 2. 2023
[Final Call] $10k In 30 Days Challenge

Hey,

Are you tired of working on daily schedules?

Would you like me to share a coaching that's allowing even me to generated steady income every single week ?

You can ignore this email if you are already making atleast $10k a month.

A proven Exclusive coaching that help build your own business in just 30 days with Guarantee is really hard to find.

If you are interested then you can check this out: https://www.xoxourl.com/10kin30days

Cheers

Al
14. 2. 2023
All Your Creatives Done in 1 CLICK + $500 Google Ad Voucher for Limited Time

Claim your $500 Google Ad Credit + FREE 7 Day Trial

https://bit.ly/adcreative07

Unlock the true potential of your Marketing Agency.

Marketing agencies: Wouldn’t it be nice if those Ad Creatives just…created themselves?

... WITHOUT outsourcing to an EXPENSIVE graphic designer?

Brand NEW AI generates winning creatives in no time flat at an unbeatable price.

Use the power of AI to win the hearts and wallets of your client’s audiences.

Claim a $500 Google Ad Credit + FREE 7-day trial now -> https://www.xoxourl.com/adcreativeAI

Cheers!!!

Duane
14. 2. 2023
Build REAL content sites with this WP plugin

Hey,
Did you know, Traditional content-creation methods have many flaws:

[X] Writing content yourself takes time and effort.
[X] Great writers cost an arm and a leg.
[X] Cheap writers create garbage content.
[X] Stolen “autoblogging” content makes Google hate your site.
[X] Spun content chases your visitors away.
[X] Junk PLR articles make you look bad.
[X] AI content reads like it was written by a drunk monkey.

Here’s the solution:

>>> https://bit.ly/HQaicontent

If you are fan of CHATGPT AI you will love this.

It works like this:

1) Experts create high-quality content.
2) The content gets posted on your site.
3) As a result, you get more traffic and sales.

Cheers,

Cheers

Cyril T.
===========
Click here to Unsubscribe if you no longer want to receive these emails.
35 St Street, CA

Jens
15. 2. 2023
Beta Testers Needed: $390/Day Google Loophole..

Hey,

Have you recently used Google?

Now, what if you could get PAID every time you searched on Google?

We’re getting paid by searching for:

[+] The News…
[+] The Weather…
[+] Sports…
[+] Political Content…
[+] Videos…
[+] Articles…
[+] Random stuff…

Or anything else really…

As long as we’re searching, we’re receiving $39.00 payments…

Click here to access your Google Loophole Commission account now..
>>> https://bit.ly/googlixx

It doesn’t get any easier than this folks...

If we ever need to pay some bills, it isn’t a problem...

1. We just activate Googlix…
2. Perform a few Google searches
3. And we get paid $39.00 for every search we do…

It’s as simple as that my friend…

No hassles, no complex tools, no nonsense.

Cheers

Alan Orit

32 Hilton Street, Texas
Click here to Unsubscribe If you no longer want to receive further emails.

Lester
16. 2. 2023
Recurring Commission System is HERE … Lock in your early bird discount!

Hey!

And it’s LIVE!

Recurring Commission System has officially opened to the public!

Recurring Commission System is the 1st and ONLY software solution that makes it easy for ANYONE to bank multiple income streams and build their list at the same time!

This cloud based app provides you with your very own stunning site that includes a professional video & details showing visitors what they need to know about essential web tools ...

With links that get you paid recurring commissions from up to 18 different services.

It also directs visitors to optin for a free training webinar … where you make $1000 from EVERY purchase.

Just grab THIS to take home the BIG paydays!

>>> https://bit.ly/rcommearly

Everything you need is included:

► DFY, PROFESSIONAL website optimized for recurring, passive AND high ticket commissions
► MULTIPLE income streams: you’re pre-approved to profit from the 18 recurring services AND high-ticket offer built into your site
► Free viral traffic & hosting included = ZERO overhead costs
► Set & forget method: customize your site ONCE, then it runs on 100% autopilot
► Completely beginner friendly: no tech skills needed, nothing to install, step-by-step instructions included
► Easy to scale: Recurring Commission System INCLUDES the core software so you can customize this system to fit ANY offer

This is so easy and is jam-packed with real proof, both from the creator AND from
beta testers.

► You WON’T need a list, any previous experience, copywriting or tech skills.
► You WON’T need to wait for results - you can be banking 3+ figure commissions by
this time TOMORROW.
► You WON’T need to pay for traffic - free methods are part of the package!

And you’ll make hassle-free recurring commissions every single month.

For an extremely limited time, you get complete & ongoing access for a steeply discounted one-time fee.

>>> https://bit.ly/rcommearly

But HURRY because the price is increasing and this is your shot to get in for the
lowest possible cost.

Make way more in way less time?

>> Now you can with THIS app & proven method!

Cheers!!

Nelson T.
46 Sudbury Hills Par, Manhatton
=============
Click here to Unsubscribe

Cynthia
17. 2. 2023
[Must Check] Turn Your Content Into HQ Animated Videos With ChatGPT In 30 Sec FLAT!!

Hi there,

World's First ChatGPT-Powered App That Generates High Quality Content & Converts It To Scroll Stopping Videos With Thousand Of DFY Templates is OUT Now!!!

Yes, you read that right.

You can now generate Not Only Content but also Videos For Yourself & For Your Clients With the power of Real AI (Full ChatGPT Approved)

=> Click Here & Create Your First High Quality Contents & Videos Now: https://bit.ly/CHATGPT30
Special $4 Off - ‘VIDMORA4’ (Expires in an hour time)

Let me introduce you to this CRAZY AI Tool

World's First ChatGPT-Powered App That Generates High Quality Content & Converts It To Scroll Stopping Videos With Unique AI Based BG Removal App & DFY Templates

How cool is that?

Now you won’t have to pay for expensive platforms like Grammarly, Quillbolt, Rytr, Animaker, Jupiter, Videohive, Renderforest or any other site.

So let me ask you…

Are you tired of Creating old videos & duplicate contents ?

Thanks to the brand new ChatGPT AI-powered software ... It combines the power of Content Creation, Video Creation & Video Marketing to get best results from one easy-to-use dashboard

It's loaded with awesome features like:

► Professional & Fully Cloud-Based Platform
► ChatGPT Powered AI Content & AI Video Creator Platform
► 500+ Ready to Use Templates
► Create Scroll-Stopping Videos for Your Social Media
► Create AI Generated Content In Just Single Click
► Create High Converting Video Ads
► Custom 3D Characters to WOW your Audience
► Custom 3D Objects with Animation to skyrocket your Sales
► Instagram, FB, Snapchat, Whatsapp Thumb-Stopping Story Creator Create
► Personalised Videos eCom Showcase Videos
► 50 Built-in Premium Music Tracks
► 3 Million+ Searchable Royalty Free Stocks
► Huge Font Library
► Upload Your Own Images, Videos
► AI Powered Background Remover
► Full HD Videos Completely
► Step By Step Training
► And much more...

=> Get Your VidMora AI Lifetime Account + Commercial License at a One-Time Price: https://bit.ly/CHATGPT30

Special $4 Off - ‘VIDMORA4’ (Expires in an hour time)

Cheers

Abhi Newo
45 St. Patricks Street, Miami
=============================

Click here to Unsubscribe.

Ernestine
20. 2. 2023
Local Business & Websites Ranking on Top of Google, Wow!!!

Never Seen Rankings Like this Before !!

Do you run a blog or a business website ?

You definately know how valuable visitors are, don't you?

Pett have recently REVEALED how he was able to rank local business and websites using this amazing strategy that took him over an year to test and it's ranking websites even in 2023.

Pure White Hat SEO Rankings

Check out this presentation >>> https://bit.ly/rsiseo2023

If you are dead serious on ranking your website, you should definately be interested on it.

Cheers

Clever J.
76 Thomas Road, TX
=================
Click here to Unsubscribe

Carmela
22. 2. 2023
EXPLOIT Instagram & FB for 10s of THOUSANDs of subs, followers in days..

Create & Schedule 100s of Hyper-Addictive, Traffic Getting Reels In Minutes..

If you 're not using Instagram Reels
to pull in massive amounts of traffic,
you're missing out BIG time.

Every other newbie, kid, housewife,
grandpa, even people with no idea
are leveraging it to get..

- 10k, 100k even 1M visitors
- More followers & engagement
- More sales & revenue

Instagram is Favouring Reels, and
organically PUSHING them hard resulting
in massive reach & engagement
if you know how to exploit it...

==> See how to EXPLOIT INSTAGRAM
FAVOURITISM in next 5 min...

https://bit.ly/massreel

But, the BIG PROBLEM with Instagram is...

Just posting 1 reel a day doesn't work,
you need to post a LOT of reels everyday
and that takes hours & days to do.

Plus you must know the RIGHT
way, RIGHT strategy to create & post
reels or they won't even get seen.

Not anymore..

Introducing Mass Reel Domination...
A "SECRET SAUCE" technology that helps
you quickly & easily create 100s of
HYPER-ADDICTIVE, attention grabbing
Instagram Reels in minutes that
drive traffic & sales to your websites,
blogs & offers - FAST!

Mass Reel Domination is available for
a Low One Time Price during its public
launch for the next few days only..
After this week, it will turn into a
higher recurring subscription price model.

Act Fast and Get Your Account at the
Lowest Price Ever.

See you inside.

All the best

Chris Jane
Marketing Executive
78 Rugby Avenue, MO
===============
Click here to Unsubscribe

Everette
23. 2. 2023
Website Auditing Made Easy - Limited Time LifeTime Updates SALE is LIVE!

Trying to climb to the top of the search results page can feel like you’re just randomly appeasing the Google gods. (“But I obeyed your favorite keywords and everything!”)

Thankfully, there’s an auditing tool that makes on-page SEO and technical SEO optimization a total breeze.

Meet WebSite Auditor >> https://bit.ly/auditorwww

Normally It's Sold Per Year License for Search Algo Updates
Life Time Algo Updates Free for Limited Time.
Yes it's 1 Time Deal.

Perform a page-by-page audit with instructions on how to optimize specific pages so you can improve speed and overall site performance.

Whether it’s a broken link, poor mobile usability, or duplicate content, WebSite Auditor will uncover every issue tanking your SEO performance.

Compare your on-page stats to your competitors and learn how to use specific keywords and URLs to uncover their strategies.

Cheers

Balen S
77 Queen Street
===============
Click here to Unsubscribe

Ruthie
24. 2. 2023
Create Unlimited DFY ChatGPT News Sites In 1-Click (+ FREE Reseller!)

News sites are the MOST visited & shared & websites on the web - they're also SUPER PROFITABLE!

And the best part? Ai-SmartNews creates & then se11s these sites for 100-500 each on complete autopi1ot.

Create Self-Updating ChatGPT News Sites Simply By Using A Single Keyword & Sell For MAX PROFITS!

Watch this stunning app in action...

==> https://bit.ly/chatGPTnewssites

You’re just 3 steps away from creating & se11ing un1imited quality news sites..

STEP 1: Grab your copy on the early bird now!
STEP 2: Choose your niche and use our stunning DFY templates!
STEP 3: Ai-SmartNews harnesses the power of Ai & sells them for max PROFITS!

Ai-SmartNews offers superior service and premium experience generating a DFY business.

Grab it on the early bird now + an additional 30% off everything!

All of the above is possible thanks to the fantastic features listed below…

✅ Fully ChatGPT-powered news creator app
✅ Build stunning DFY news sites in any niche with a single keyword
✅ PR0FIT BIG by se11ing jaw-dropping news sites Flippa & Fiverr
✅ Choose from over 300 DFY templates
✅ Auto-update news sites with content from multiple quality sources
✅ Auto-update news sites with trending news and content every hour
✅ Translate your news site into over 150 different languages.
✅ Generate hi-quality leads with the built-in opt-in forms
✅ Grab free WEB-H0STING on dedicated servers with FREE SSL encryption
✅ Boost site rankings with full SE0-optimization
✅ And so much more!


Finally, you no longer have to deal with…

❌ Creating news sites from scratch, which is frustrating & time-consuming
❌ Paying for WEB-HOSTING every month
❌ Paying expensive content writers

Cheers

Royal Jhilke
66 Tommy Road, TX
==============
Click here to Unsubscribe

Wilmer
25. 2. 2023
Revolutionize Your Ad Creatives with This AI-Powered Ad Creation Tool

Hello,

Are you tired of creating ad creatives that just don't convert? Are you looking for a solution that can save you time and money while generating high-converting ads? Look no further than this New AI TOOL!

AI-powered ad creation tool that can help you create high-converting ad creatives in a fraction of the time it would take you to do it manually. With this AI Tool, you can easily generate ads for social media platforms, Google Ads, and more.

Not only does it save you time and money, but it also increases your ROI. The AI algorithms behind this AI Tool are designed to analyze your target audience, identify what works, and create ads that are optimized for conversions. You can trust this tool to help you get the results you're looking for.

This new AI Tool is perfect for advertisers and marketing agencies who want to take their ad creatives to the next level. With this tool, you'll be able to:

► Create ads quickly and easily
► Optimize your ads for conversions
► Save time and money
► Increase your ROI

Don't miss out on this opportunity to revolutionize your ad creatives with FREE 7 Days trial and learn how it can help you achieve your marketing goals.

Get your Free Trial here >>> https://bit.ly/adwithai

Best regards
Michale R.
99 Broke St. MY
===============
Click here to Unsubscribe

Yvonne
27. 2. 2023
They DO NOT want you to see this ...

If you are receiving this email, the universe has chosen you.

A rogue government scientist is exposing a secret experiment about wealth attraction.

But the website will ONLY be up until midnight tonight.

It’s simply too dangerous to leave up any longer than that.

The U.S. government is already hot on this banished scientist's trail.

But this hero is risking it all to share this information with a chosen few one last time.

So this is an exclusive and extremely rare chance to see how the 1%ers are harnessing the power of their Root Chakras…

To attract massive amounts of wealth effortlessly.

The shocking part is this modern-day experiment confirms what eastern spiritual leaders have been teaching for decades.

And now you can find out why.

But I urge you not to procrastinate on this.

The universe is giving you a once-in-a-lifetime shot and this life-changing opportunity will disappear at midnight.

Will you take advantage?

>>> https://bit.ly/wealthcode3

GO HERE for the leaked info the 1% does NOT want you to see

Cheers

Joshuwa M
98 Berlin ROAD, MX
===============
Click here to Unsubscribe

Bess
28. 2. 2023
Ready to get 100% REAL buyer traffic to any link you want?

When it comes to getting prospects for your online biz, quality is always better than quantity.

For example, when I first got started I got involved with one of those lead companies that promised me 100 new leads everyday.

Well, they sent me those leads, but they were junk.

They weren't targeted.

They weren't buyers.

They didn't give a flip about what I was promoting.

Long story short, I wasted a lot of money with services like those.

You see, it's not about the quantity of prospects you have, it's about the quality.

And trust me, the prospects that will be clicking your links in The Click Engine are going to be QUALITY.

We're talking about real buyers who are interested in the MMO, biz opp and internet marketing niches.

The cool thing is, you can get autopilot traffic from these buyers for less than 5 bucks.

See for yourself here >>> https://bit.ly/clickenginex

Thanks,

Alan T
34 Towin Road, MX
===============
Click here to Unsubscribe

Greta
28. 2. 2023
Recurring Commission System is HERE … Lock in your early bird discount!

Hey!

And it’s LIVE!

Recurring Commission System has officially opened to the public!

Recurring Commission System is the 1st and ONLY software solution that makes it easy for ANYONE to bank multiple income streams and build their list at the same time!

This cloud based app provides you with your very own stunning site that includes a professional video & details showing visitors what they need to know about essential web tools ...

With links that get you paid recurring commissions from up to 18 different services.

It also directs visitors to optin for a free training webinar … where you make $1000 from EVERY purchase.

Just grab THIS to take home the BIG paydays!

>>> https://bit.ly/rcommearly

Everything you need is included:

► DFY, PROFESSIONAL website optimized for recurring, passive AND high ticket commissions
► MULTIPLE income streams: you’re pre-approved to profit from the 18 recurring services AND high-ticket offer built into your site
► Free viral traffic & hosting included = ZERO overhead costs
► Set & forget method: customize your site ONCE, then it runs on 100% autopilot
► Completely beginner friendly: no tech skills needed, nothing to install, step-by-step instructions included
► Easy to scale: Recurring Commission System INCLUDES the core software so you can customize this system to fit ANY offer

This is so easy and is jam-packed with real proof, both from the creator AND from
beta testers.

► You WON’T need a list, any previous experience, copywriting or tech skills.
► You WON’T need to wait for results - you can be banking 3+ figure commissions by
this time TOMORROW.
► You WON’T need to pay for traffic - free methods are part of the package!

And you’ll make hassle-free recurring commissions every single month.

For an extremely limited time, you get complete & ongoing access for a steeply discounted one-time fee.

>>> https://bit.ly/rcommearly

But HURRY because the price is increasing and this is your shot to get in for the
lowest possible cost.

Make way more in way less time?

>> Now you can with THIS app & proven method!

Cheers!!

Nelson T.
46 Sudbury Hills Par, Manhatton
=============
Click here to Unsubscribe

Jonna
28. 2. 2023
Do You Create Videos for YouTube, Facebook, Tiktok ?

Hi, i wanna ask you a simple question.

Do you create videos for your website or business ?

Video for YouTube, Tiktok, Facebook etc. to promote your product or business.

If No you can simply ignore this message.

If Yes, i understand how much $$$ you spend on voiceover artists per each clip of video.

What if i tell you for a very cheap and competitive price you can get your AI Voice over Service to generate human sounding audio voices for your videos.

Sounds good ?

If yes Try and Test this service For Free.

>>> https://bit.ly/ttasai

May be i saved you some time and money.

Cheers

Robin T
66 French Street
CL
===============
Click here to Unsubscribe

Mariana
3. 3. 2023
Want Rank 1 On Google, Youtube & Bing? Check This Now

Hi there,

Today, Just lunched premium Software gets you Unlimited Backlinks for your website & Youtube Channel With the push of a button - without any manual work.

And the main thing It's tested and proven to be safe with Google algorithm updates, How cool is that..

Yes, you read that right.

You Can Now Easily Get Unlimited HQ Backlinks & Real Buyers Traffic … With Commercial EVEN FOR A LIFETIME!!

Click Here to Watch how it's all done all White Hat way

===> https://bit.ly/backlinkkmaker

This is an irresistible offer, with BacklinkMaker you’ll be able to:

► Create Unlimited HQ Backlinks For Your Blogs, Website Etc On Autopilot
► Get Higher Rank Easily On Google, Bing & yahoo etc With No Extra Efforts
► Get Unlimited Real & Related Buyer Traffic & Sales
► Fully Autopilot.. No Manual Work
► Get Faster Indexing For Your All Webpages
► Automatic Updates With No Extra Installation Hassels
► UNLIMITED COMMERCIAL LICENCE Included
► No Limitations - Completely Free
► Sell Unlimited Backlinks & Rest Services to Earn Like The Big Boys
► No Special Skills or Experience Required
► Step By Step Training & Videos
► $200 Refund If It Doesn’t Work For You

And much more...

This is turning into monthly recurring very soon.

BacklinkMaker is very easy to use, Trust me, once you have BacklinkMaker you’ll be able to Rank #1 On Google, Bing & yahoo etc in 3 easy steps:

Step 1 - Login & Enter to the Friendly Dashboard
Step 2 - Enter Your Website Or Youtube Link & Click “Get Backlinks” & DONE!
Step 3 - BacklinkMaker Will Send Automatically Send Backlinks To The Most High Authority Websites

Cheers

Sayo T
99 Linkon Road, TX
98789
======
Click here to Unsubscribe

Tyler
6. 3. 2023
Find Your Soulmate Sketch - Yes, It's Not a Joke!

Recently i found a website where they take our Date of Birth and they create a sketch of my soulmate..

At first i was pissed off hearing that...

But, after i hear same thing from my friend and got an opportunity what he got..

yes the sketch.. i was mind blown.

Wanna see how it works ?

Check it out >>> https://bit.ly/sketch321

Cheers

Bravo W.
28 Kings ST. GB
===========
Click here to Unsubscribe

Brenton
10. 3. 2023
⚡ Create your own “ChatGPT-Like” AI Chatbot with 50+ Advanced AI Features - Zero Coding, Zero Monthly Fee! ⏰

Hello,

Yaay! BrainBox is Finally Live!!!

You can now launch your own “ChatGPT-Like” AI Chatbot and get access to it's 50+ superpower Advanced Features that automates everything you could ever need for your success in the online space without running bankrupt.

Effortlessly launch your own ChatGPT Like AI Chatbot - Zero Monthly Fee, Zero Coding! (Earlybirds and 11 fastest fingers only!)

Henceforth, you will stop working tirelessly like a pendulum and quit spending enormously for freelancers and expensive third-party platforms for their pesky tasks.

It doesn't matter your rank in the online space, whether you're a pro marketer or a beginner. Once your AI Chatbot is up and running, you are good to go!

With this Unique tool in your hands, You will unlock the success-secret of the top affiliates and 500 fortune companies just by simply describing what you need either through voice commands or typing...
…without experiencing a single downtime or paying outrageously monthly.. and trust me your result is ready within a twinkle of an eye!

Sounds great right?

No Bluffing, No Xtra Payment!

This is 50X better than the popular ChatGPT. As easy as it is, You can customize your chatbot's appearance, voice, and personality to match your brand and your audience's preferences even if you don't have tech or design experience.

And with the powerful analytics dashboard, you can track your chatbot's performance, monitor user feedback, and optimize your chatbot's features and responses over time.

The sweetest of all is,

It comes equipped with a built-in buyers generator that will fetch out for you thousands of hungry buyers in every corner of the universe day by day to pay for your chatbot services and ultimately bring in for you $5k-$10K per month in side-income on complete autopilot.

Isn’t this mind-blowing?

See there’s more benefits for you with this Brand New Innovation... you just need to go in and see them all for yourself… and they will be all yours today for a very low one time fee and enjoy for your lifetime.

No upgrading ​fee, No reselling fee, ​​No Upsells required!

Watch Live Video how this is powerful >>> https://bit.ly/brainboox

Cheers

Thanks

Yudh D
34 Chula Road, TX
86760
=====
Click here to Unsubscribe

Eulah
16. 3. 2023
Stop Paying Monthly To Manage Your Social Media Platforms

Hey,

Using social media is the most important factor for attracting maximum customers & driving more traffic to your websites.

But,

In reality,

Managing multiple social platforms for your business or your own clients isn’t as easy as it looks.

So, do you wanna get a brand-new technology that helps you to use this latest trend & bank in big starting today?

Say Hi To This Breathtaking Brand New System …

World’s First, Smart Core Infusion A.I. Reach Technology That Simplifies The Process Of Planning, Composing, And Publishing Engaging Content Across Major Social Media Networks & Drives MASSIVE Traffic, Engagement, And Sales

With this, anyone can say goodbye to problems like:

• Creating engaging content for social media platforms is a tiring & cumbersome process.
• Managing multiple social media accounts takes tons of time & effort.
• Hiring social media managers is way more expensive & doesn’t yield the results that you’re looking for.
• Targeting the right platforms and audience for maximum engagement is a difficult task
• Keeping up with the ever-changing social media strategies isn’t a cup of tea for everyone
• Falling engagement rates and fewer post interactions is also a big roadblock for every marketer

Feeling lured, Watch This Short Demo Video

===> https://bit.ly/3JELRFC

Now, It's Time To Say Final Goodbye To…

● Paying Through The Nose To Third Party Platforms That Charge Big
● Use Old School Social Media Automation Tools That No One Likes
● Pay Thousands Of Dollars On Expensive Automation Platforms Once & For All
● Hiring & Running After Expensive Freelancers

Hope you’re still not confused…

So, what are you waiting for?

Grab Viral Dashboard At Crazy Low Early bird Price
& here’s the icing on the cake…

To Your Success

Atto Mehndi
89 Rugby Street, CN
98789
==============
Click here to Unsubscribe

Neal
18. 3. 2023
⚡ Do you download Videos from Tiktok, Facebook, Youtube? ⏰

Yes, we love tiktok videos but how do you download tiktok videos without watermark on it ?

It's possible, Right ?

Yes, you can even download videos from YouTube, Facebook, Tiktok, Pinterest and over dozens of websites in just 1 Click.

It's Free and will be FREE Forever.

Access it here >>> https://bit.ly/allin1videodownloader

Works on PC as well as smartphones.

Don't forget to Bookmark it.

Cheers

Yud Tumblr
Click here to Unsubscribe

Aretha
22. 3. 2023
Get $500 in Google Ad credit Today

Hello,

Are you tired of struggling to create eye-catching ads for your business? I have a solution for you - AdCreative AI.

AdCreative AI is an AI-powered platform that makes it easy for anyone to create professional ads and social media content. Whether you're a design pro or a complete beginner, Adcreative.ai has you covered with a wide range of templates and tools.

Don't waste any more time and money trying to create ads on your own. Sign up for AdCreative.ai today and start creating ads that get results.
This new AI Tool is perfect for advertisers and marketing agencies who want to take their ad creatives to the next level. With this tool, you'll be able to:

► Create ads quickly and easily
► Optimize your ads for conversions
► Save time and money
► Increase your ROI

Don't miss out on this opportunity to revolutionize your ad creatives with FREE 7 Days trial and learn how it can help you achieve your marketing goals.

Get your Free Trial here >>> https://bit.ly/adwithai

Best regards
Michale R.
99 Broke St. MY
===============
Click here to Unsubscribe

Rena
25. 3. 2023
⚡ STOP Wasting Time & Money on Low Quality Pictures!

Hi,

If you sell anything online,
you need stunning visuals &
graphics to grab your audience's
attention - and that often
means spending loads of
time, money & effort.

But not anymore, the graphics
Industry has been DISRUPTED!

Now turn SIMPLE texts into
MIND-BLOWING graphics, using
the power of Artificial Intelligence
in just 1-click!

DON'T GET SUED FOR COPYING GOOGLE IMAGES!!
COPYING GOOGLE IMAGES/VIDEOS - YOU CAN GET SUED!!

Watch Quick DEMO here to get blown away..
===> https://bit.ly/aigcreator

Skyrocket your traffic, leads
& sales In just 3 simple steps:

STEP 1 - Enter a keyword or
phrase, select from our 30+
different & unique styles
and click "Generate"

STEP 2 - Our A.I. instantly
creates amazing graphics &
displays them. Select, edit,
modify with our powerful
in-built image editor.

STEP 3 - Download or share
directly to your blog, website,
social media, anywhere you
want & 10x your engagement,
traffic & sales.

$49/month for overpriced stock
resources... that too with limited
usage rights?

Lock your Low One-Time price
during the launch price and get:

- UNLIMITED access
- UNLIMITED downloads
- UNLIMITED licence
- Regularly updated
- Commercial Rights Included
- Low 1-Time Payment

Imagine getting more engagement,
leads, sales and making more money
than ever.

Cheers

Robin T
78 Rugby Street, MX
67645
======
Click here to Unsubscribe

Zdravější opálení s Beta karotenem

betakaroten

Přestože se stránky sociálních sítí neustále plní vtipy o absenci letošního léta, zdá se, že se sluníčko přeci jen rozhodlo poctít…

Kozí kolostrum pro podporu vaší imunity

koza_2

Problémy s imunitou řeší čas od času většina z nás. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikujte své tělo Triphalou celoročně

triphala_4

Detoxikace organismu je většinou spojována hlavně s jarním obdobím. Detoxikovat tělo však můžeme v kterékoli roční době podle toho,…


Tropické nemoci jsou jedním z nejrizikovějších faktorů na cestách do exotických zemí. Žlutá zimnice, hepatitida či AIDS, to je jen zlomek infekčních chorob, se kterými se můžete v rizikových oblastech setkat. Informujte se včas na našem portálu Tropické nemoci nejen o prevenci a dostupných opatřeních.