Ebola: Smrtelná nemoc, na kterou není lék

Ebola je smrtelnou nemocí, na kterou zatím neznáme lék

Epidemie eboly letos tvrdě udeřila v západní Africe. Nemoci podlehlo již přes tisíc nakažených a čísla se každým dnem zvyšují. Proč je virus eboly tak nebezpečný a máme se ho bát i my Evropané? To se dozvíte v následujícím článku.

Ebola, známá též jako krvácivá horečka poprvé propukla v roce 1976 v Zairu (dnešní Demokratická republika Kongo). Nedaleko tekoucí říčka Ebola pak dala název tomuto zákeřnému viru, který pouze v Zairu zabil 280 z tehdejších 318 nakažených.Toto virové onemocnění, které napadá lidi, ale i některé další primáty, způsobilo v chudých afrických zemích již mnoho epidemických stavů. Poslední a dosud nejhorší zásah virem eboly zažívá západní Afrika letos, tedy v roce 2014.

Co je vlastně ebola a proč je tak nebezpečná?

Původcem onemocnění je velmi nebezpečný infekční vir filovirus ebola. Zákeřnost viru potvrzuje i procentuální úmrtnost nakažených, která dosahuje 50 až 90% podle závažnosti onemocnění. Virus eboly řadíme mezi zoonózy, tedy onemocnění zvířat, které je přenosné na člověka. Druh zvířete, které virus přenáší, se však zatím nepodařilo odhalit (hovoří se o netopýrech, hlodavcích i opicích), což velmi komplikuje celé zkoumání viru a jeho šíření. Vědcům se podařilo identifikovat a popsat zatím pět kmenů viru ebola, které jsou pojmenovány podle místa jejich nálezu.

Ebola – Zaire

Jde o první objevený a také nejzákeřnější kmen viru ebola vůbec. Poprvé byl izolován v roce 1976. Úmrtnost pacientů nakažených tímto virem činí 90%.

Ebola – Sudan

Těsně po propuknutí nemoci v Zairu se podobná nákaza objevila také v súdánských městech Nzara a Maridi. Kmen Ebola – Sudan je však vzácnější a méně nebezpečný, úmrtnost nakažených se pohybuje kolem 50%.

Ebola – Reston, Ebola – Pobřeží slonoviny

Tyto dva kmeny nejsou člověku nebezpečné. Objevují se pravidelně jako nákaza opic, člověk je však proti těmto druhům viru z neznámých důvodů imunní.

Ebola – Bundibugyo

Jedná se o nový typ viru objeven v roce 2007 v Ugandě. Nakazil zde na sto lidí a přes 40 jich zabil.

Ebola a její příznaky

Prvotní příznaky nakažení ebolou se od ostatních v Africe běžných onemocnění příliš neliší. Pacient je náhle slabý, trpí vysokými horečkami, bolestí kloubů, svalů a hlavy, oči jsou často poškozeny zánětem spojivek. Tyto neurčité příznaky často způsobí, že je pacientovi diagnostikován tyfus, nebo jiné méně závažné onemocnění a nakažený je zařazen na běžné lůžko. Nebezpečná nákaza se tak může šířit i mezi ostatní pacienty. Další příznaky eboly jsou však už mnohem závažnější. Se zhoršujícím se stavem nakaženého přichází zvracení, průjmy a masivní krvácení. Pacient krvácí nejdříve vnitřně do trávicího traktu, následuje krvácení ze všech tělních otvorů včetně ústní dutiny a očí. V důsledku poruchy srážlivosti krve se při ebole objeví také masivní krevní podlitiny. Krev pak zaplaví játra, ledviny i ostatní vnitřní orgány. Pacient tak umírá na celkové selhání organismu často ve velmi krutých bolestech. Symptomy nemoci se mohou objevit 2 až 21 dnů po nakažení, průběh nemoci je ale většinou velmi rychlý a propuká již v prvních několika dnech.

Šíření viru eboly

Nakažení virem eboly hrozí při přímém kontaktu s tělními tekutinami nemocného či mrtvého pacienta. Nebezpečný je kontakt s nakaženou krví, slinami, potem i slzami. Také mužské sperma je vysoce infekční. I velmi malé množství nakaženého sekretu snadno pronikne přes lidskou sliznici. Nemocí jsou proto ohroženi nejen příbuzní nakaženého ale také lékaři, kteří se v jeho blízkosti objevují. Je proto nutné dodržovat nejpřísnější bezpečnostní pravidla, používat ochranné obleky a mrtvá těla s virem eboly okamžitě spálit. Rituály v afrických zemích však přikazují tradiční pohřeb, který znamená bezprostřední kontakt pozůstalých s tělem. Nákaza eboly se tak v Africe šíří velmi rychle.

Je epidemie eboly v západní Africe hrozbou i pro Evropu?

Epidemie eboly, která v současné době sužuje státy zápaní Afriky je co do počtu obětí nejtragičtější epidemií eboly v historii. Začala již v prosinci roku 2013, detekována však byla až v březnu 2014, kdy bylo hlášeno 78 úmrtí, v červnu to už bylo přes 300 obětí a čísla stále rostou. Do nejpostiženějších oblastí Guinee, Liberie a Sierry Leone bylo posláno nespočet humanitárních pracovníků i peněžní podpora z celého světa. Kritický stav v západní Africe ale přetrvává a nakažení se nově objevují také v Nigerii.
Hlavní příčinou zoufalé situace v Africe je především nedostatečná hygiena. Nesprávná, nebo zcela chybějící sterilizace injekčních stříkaček a zdravotnického materiálu umožní snadné šíření viru eboly. Mezi priority světových zdravotnických organizací proto patří zejména školení nemocničního personálu, zajištění dostatku zdravotnických ochranných pomůcek a především zabránění kontaktu lidí s mrtvými těly.

Hygiena a vyspělé zdravotnictví riziko nákazy ebolou omezí

Přestože Evropa již eviduje první oběť eboly, reálné riziko epidemie zde podle světové zdravotnické organizace i českého Ministerstva zdravotnictví prozatím nehrozí. Virus eboly se totiž nešíří vzduchem, je tedy nutné být v kontaktu s nakaženou osobou. Také první evropská oběť, španělský kněz Miguel Pajares si přivezl nákazu z africké misie. O jeho onemocnění ebolou se vědělo a tělo tak bylo ihned zabezpečeno, aby se předešlo šíření viru.

Virus eboly se na evropskou půdu samozřejmě dostat může. Denně putují do evropských destinací tisíce afrických utečenců, kteří mohou být potencionálně nakažení. I přes to nás odborníci uklidňují. Hygienické návyky i zdravotní péče je ve vyspělém západním světě na zcela jiné úrovni, případy nákazy by tak byly ojedinělé a dalšímu šíření by se díky specializovaným zařízením snáze předcházelo. Také šance nakaženého pacienta by se díky jednotkám intenzivním péče výrazně zvýšily.

Léčba eboly? To je hudba budoucnosti

Přestože je virus eboly tak závažným problémem, žádný zaručeně fungující lék na ni dosud vyvinutý nebyl. Výzkum a uchovávání potencionálních léků je velmi nákladnou záležitostí a tak se sponzoři hledají jen velmi těžko. Kalifornští vědci sice v současné době vyvíjejí lék s názvem ZMapp, který měl údajně vyléčit dva americké dobrovolníky, kteří se v Africe smrtícím virem nakazili, podáván je však zatím experimentálně a jeho masová produkce do nakažených oblastí je tak zatím v nedohlednu. Lékaři si proto musí vystačit s takzvanou udržovací léčbou, kdy pacientovy dodávají vodu a potřebné vitamíny, které při krvácení ztrácí. To, jestli nemocný přežije, pak záleží na síle viru a odolnosti organismu.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Lonnie
28. 12. 2022
This is Game Changer for Your Business in 2023

Hey,

AI Creates An Online ‘Ready-To-Profit’ Business Using Just A Keyword & much More.

Use In Your Business or Sell To Clients For Big Bucks!

Watch AI Takes Over Your Marketing >>> https://bit.ly/millionaire2023weapon

Only Check it out if you want to Upgrade your Income to Next Level in 2023.

Cheers

Trent
30. 12. 2022
Last Product You Will Only Want After 2022

Hey,

Why not gift yourself something that is WORTH more than a Dozen Team Members?

Yes, i mean, if 1 AI can do multi tasks which require over a dozen human hands. Wouldn't it be a Big Cash Saver and Time Saver ? I bet this would be a Biggest Gift you can gift yourself.

Don't let this Offer Go away : https://bit.ly/rockstarai

Happy New Year 2023

Mark
1. 1. 2023
Video Marketing Made EASY - This is Crazy!

Hi,

Automatically create short, highly-sharable branded videos from your long form content.

Quick, easy & cost-effective.

No technical skills or software download required.

Get Started here >>> https://bit.ly/airevolution2023

Happy New Year 2023 !!!

Chang
2. 1. 2023
Yes It's Live Now !

Hey How are you doing ?

I know you are waiting for this ?

Check it out >>> https://bit.ly/newyear2023deals

Happy New Year !!!

Gregg
20. 1. 2023
You'll Love Them

Hey How are you doing ?

Do you shop with Amazon ?

If No, plz ignore this message.

If Yes, You would definately love these Limited Time Exclusive Discounts: https://bit.ly/2023bestdeals

Cheers!!

Swen
27. 1. 2023
Watch Me Start A 6-Fig’re Agency With This A.I Powered App

How does it sound, to cash in some insane profits online minus all the hard work?

Small “working-from-home” freelancers are making thousands of dollars helping businesses sell online.

There are over 31 million small businesses in the US alone… looking for someone to help them with:

Promotional Videos, Landing pages, Ads for Facebook, Google & LinkedIn' Marketing Copy for Blogs, Sales Pages etc. And a bunch of other stuff…

And they’re willing to pay $1000+ for each, months after month… But the problem is, you need skills and experience to deliver these services.

Now, imagine an AI software that does all of these automatically.

>> Introducing MarketingBlocks AI - https://bit.ly/marketingblocks2_0

MarketingBlocks is a revolutionary AI software that writes, creates & designs all your landing pages, promo videos, ads, marketing copy, graphics, email swipes, voiceovers, blog posts, articles, art & more…

All Done in minutes by AI no waiting time, no delays.

Zdravější opálení s Beta karotenem

betakaroten

Přestože se stránky sociálních sítí neustále plní vtipy o absenci letošního léta, zdá se, že se sluníčko přeci jen rozhodlo poctít…

Kozí kolostrum pro podporu vaší imunity

koza_2

Problémy s imunitou řeší čas od času většina z nás. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikujte své tělo Triphalou celoročně

triphala_4

Detoxikace organismu je většinou spojována hlavně s jarním obdobím. Detoxikovat tělo však můžeme v kterékoli roční době podle toho,…


Tropické nemoci jsou jedním z nejrizikovějších faktorů na cestách do exotických zemí. Žlutá zimnice, hepatitida či AIDS, to je jen zlomek infekčních chorob, se kterými se můžete v rizikových oblastech setkat. Informujte se včas na našem portálu Tropické nemoci nejen o prevenci a dostupných opatřeních.