Hepatitida A

hepatitida A

Co je hepatitida A

Hepatitida typu A je akutní infekční onemocnění, které postihuje játra a jeho průvodním jevem je často žloutenka. Lidově se označuje jako infekční žloutenka nebo nemoc špinavých rukou. Přenáší se fekálně-orální cestou, zpravidla kontaminovaným pitím jídlem nebo stykem s kontaminovanými předměty. Důležitou prevencí tak zůstává dodržování hygienických standardů. Onemocnění patří k nejčastějším virovým chorobám a vyskytuje se prakticky všude na světě.

Očkování se doporučuje především cestovatelům, kteří plánují pobyt mimo rekreační a turistické oblasti.

Hepatitida A příznaky nemoci

Inkubační doba virového onemocnění je 15 až 56 dní. K průvodním příznakům nemoci patří nechutenství, celková únava, zvracení, tmavá moč a světlá stolice. Většině nemocným zežloutne kůže a oční bělmo. Tyto symptomy se ale nemusí projevit. V kritickém případě může dojít k selhání funkce jater. Po dobu léčení je nutné dodržovat alkoholovou abstinenci a vyvarovat se jídlům připravovaným na přepáleném oleji.

Očkování proti hepatitidě A

Očkuje se jednou dávkou vakcíny nejpozději sedm dní před odjezdem. Na trhu je k dispozici i kombinovaná vakcína proti hepatitidě typu A a hepatitidě typu B.

Očkovací látka

  • Vakcína Avaxim (900 – 1100 Kč)
  • Vakcína Havrix (cca 1000 Kč)
  • Vakcína Twinrix - kombinovaná A+B (cca 1400 Kč)
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Zdravější opálení s Beta karotenem

betakaroten

Přestože se stránky sociálních sítí neustále plní vtipy o absenci letošního léta, zdá se, že se sluníčko přeci jen rozhodlo poctít…

Kozí kolostrum pro podporu vaší imunity

koza_2

Problémy s imunitou řeší čas od času většina z nás. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikujte své tělo Triphalou celoročně

triphala_4

Detoxikace organismu je většinou spojována hlavně s jarním obdobím. Detoxikovat tělo však můžeme v kterékoli roční době podle toho,…


Tropické nemoci jsou jedním z nejrizikovějších faktorů na cestách do exotických zemí. Žlutá zimnice, hepatitida či AIDS, to je jen zlomek infekčních chorob, se kterými se můžete v rizikových oblastech setkat. Informujte se včas na našem portálu Tropické nemoci nejen o prevenci a dostupných opatřeních.