Horečka dengue

horečka dengue

Co je horečka dengue

Horečka dengue je akutní infekční onemocnění vyvolané arboviry skupiny B a způsobující epidemie. Patří mezi nejčastější horečnaté tropické nemoci. Virus šíří mušky a komáři druhu Aedes Aegypti, stejně jako známější žlutou zimnici. Krátce po úspěšném potlačení právě této příbuzné tropické nemoci se začala objevovat horečka dengue. Zdrojem nákazy je především nemocný člověk (v některých oblastech mohou být zdrojem i opice). Výskyt horečky dengue je vázán na období dešťů. Komáři jsou nejaktivnější dvě hodiny po východu slunce a dvě hodiny před jeho západem.

U 5 % případů se nemoc rozvine do rozsáhlého krvácení a šokového stavu, po kterém následuje smrt. Horečka dengue je celosvětově nejrozšířenější arboviróza, kterou ročně onemocní až 100 milionů lidí. Ročně jí podlehne 22 000 obětí.

V posledních letech onemocnění rapidně přibývá. Vyskytuje se především v tropické a subtropické Asii a Africe, v Austrálii, ve střední a jižní Americe a na některých ostrovech v Tichém oceánu a Karibiku.

Horečka dengue příznaky nemoci

Inkubační doba této tropické nemoci je 3 – 14 dní. Horečka dengue se vyskytuje ve dvou formách. Benigní formu charakterizují symptomy vysoké horečky, intenzivních bolestí hlavy, kloubů, svalů a celého těla (tzv. „horečka zlomených kostí“). Může dojít ke ztuhnutí svalů a k poruchám chůze. Zvětšují se mízní uzliny, v krvi ubývá leukocytů a ve třetím dnu horečky se objevuje spalničkám podobná vyrážka (jasně červená, začínající na nohou a postupně pokrývající celé tělo). Mezi nejčastěji zaznamenané komplikace patří myokarditida a poškození zraku.

Klinický obraz nemoci může v průběhu maligní formy (tzv. hemoragická horečka dengue) doplnit silné krvácivé stavy (podkožní krvácení, krvácení z nosu do zažívacího traktu nebo z rodidel). K nejzávažnější formě nemoci dochází v momentě, kdy se nemocný dostává do šokového stavu a selhávají životně důležité orgány.

U cestovatelů bývá nejčastěji zaznamenána benigní forma nemoci.

Léčba horečky dengue

Proti onemocnění neexistuje v současné době účinná očkovací látka. Případná vakcinace s sebou nese další riziko těžkých případů onemocnění u osob, které již byly virem dříve nakaženy. Jedinou možnou prevencí se tedy rozumí ochrana proti komářímu štípnutí (vhodné oblečení, moskytiéry apod. – viz malárie). Léčba je pouze symptomatická (léčí se jen příznaky), dostatečná hydratace pacienta a snižování horečky. V horších případech s krvácením se podávají transfuse krevních destiček.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Milan Hlavinka
21. 2. 2017

Dobry den,chtel jsem se jen zeptat,pokud clovek je nakazen horeckou dengue a prijde do styku s dalsim clovekem,je to prenosne?Predem dekuji za odpoved.Milan

Zdravější opálení s Beta karotenem

betakaroten

Přestože se stránky sociálních sítí neustále plní vtipy o absenci letošního léta, zdá se, že se sluníčko přeci jen rozhodlo poctít…

Kozí kolostrum pro podporu vaší imunity

koza_2

Problémy s imunitou řeší čas od času většina z nás. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikujte své tělo Triphalou celoročně

triphala_4

Detoxikace organismu je většinou spojována hlavně s jarním obdobím. Detoxikovat tělo však můžeme v kterékoli roční době podle toho,…


Tropické nemoci jsou jedním z nejrizikovějších faktorů na cestách do exotických zemí. Žlutá zimnice, hepatitida či AIDS, to je jen zlomek infekčních chorob, se kterými se můžete v rizikových oblastech setkat. Informujte se včas na našem portálu Tropické nemoci nejen o prevenci a dostupných opatřeních.