Jak překonat strach z létání

5689556284_43ae8cebb1

Svírá se vám hrdlo, vlhnou dlaně nebo třesou ruce jen při pomyšlení na to, že byste měli nastoupit na palubu letadla? Nemusíte se bát, není to nic neobvyklého. Takzvaná aviofobie patří mezi vůbec nejčastější formy fobie. Trpí jí skoro každý druhý. Tento fakt neovlivňují ani pravidelné výzkumy, které potvrzují, že letecká doprava patří mezi vůbec nejbezpečnější způsoby dopravy. Podle statistik totiž při letu zemře jeden člověk z milionu.


 

Strach z létání patří mezi nejhůře odstranitelné fobie, kombinuje s v ní totiž hned několik různých strachů a úzkostí. Jedná se především o strach z výšek (akrofobie), uzavřeného prostoru (klaustrofobie), neznámého, pohybu nad vodní plochou, ale také o obavy ze ztráty kontroly nad situací či úzkosti při bezpečnostních prohlídkách na letišti. Situaci nezlepšuje ani to, když se cestující příliš soustředí na turbulence, nebo se obává katastrofy či teroristických útoků. U nočních letů se může projevit také strach ze tmy. Přesto existuje několik účinných rad, jak strach z létání překonat.

Správně dýchejte

Zaprvé je potřeba si přiznat, že máte strach z létání. Až potom je možné jej překonat. Základním bodem je správné dýchání. Pocity nevolnosti, závratí nebo na zvracení jsou totiž vyvolány právě dechem, který je kvůli panice zrychlený. A jak tedy správné dýchání vypadá? Jedná se o tzv. dýchání do břicha, kdy je nabírán jen malý objem vzduchu. Na správném dýchání můžete zapracovat ještě předtím, než se vydáte na cestu. Lehněte si na záda a na břicho - těsně pod hrudní koš si položte knihu. Jakmile se nadechnete do břicha, kniha se začne zvedat a musí se dostat výše než hrudník. Svaly ve spodní části hrudníku se pohnou směrem do břicha, aby se mohly nafouknout plíce. Nádech i výdech by měl trvat tři sekundy.

Uklidněte se a soustřeďte se na něco jiného

Před cestou letadlem je doporučováno také cvičení jógy nebo pití meduňkového čaje na uklidnění. Důležitá je ale i motivace. Připomeňte si, proč musíte cestu tímto dopravním prostředkem absolvovat – ať už to je příjemná rodinná dovolená, cestování za exotikou nebo zajímavá pracovní konference. Myslete na to, co uděláte jako první, až se dostanete do cíle letu. Bod po bodu si podrobně promyslete, kam si schováte cennosti, jestli si pronajmete trezor, představte si, jak bude vypadat hotel, kde budete ubytovaní, kam asi budete chodit na procházky, nebo co si dáte k prvnímu jídlu. Zaměstnejte svou mysl praktickými věcmi, nebo sledujte film, který letový personál na palubě promítá. V žádném případě se nesoustřeďte na nějakou pohromu či katastrofu, ale ani na startování motorů – to je totiž pro lidskou psychiku ze všeho nejhorší. Naopak nejlepším způsobem, jak potlačit strach z létání, je prostě usnout.

Dodržuje pitný režim

Strach z létání může být způsoben také obavou z nepříjemných pocitů, které mohou cestující na palubě letadla obtěžovat. Patří mezi ně například bolest v uchu, jež je způsobena změnou tlaku a v největší míře se objevuje při přistávání. Není však těžké se jí zbavit, stačí si prsty zacpat nos, zavřít ústa a polknout, nebo se se zavřenými ústy pokusit vyfouknout vzduch. Pomáhají také žvýkačky nebo bonbony, které palubní personál často před závěrečným klesáním rozdává. Malým dětem můžete pomoci kojením nebo lahví s dudlíkem. Vzhledem k tomu, že vzduch v letadle je sušší, může způsobit také pocit sucha v ústech, v nose nebo v očích, což ale není nic neobvyklého. Vyplatí se však dodržovat pitný režim.

Hýbejte se

O poznání nebezpečnější je riziko hluboké žilní trombózy způsobené nedostatkem pohybu, dehydratací či rychlým poklesem atmosférického tlaku v kabině letadla. Proto je dobré se při delším letu občas projít po letadle a protáhnout si nohy. Při sezení nekřižte nohy. I v omezeném prostoru, který paluba letadla nabízí, si můžete vsedě zacvičit, čímž riziko žilní trombózy rapidně snížíte a zároveň se budete cítit svěží a alespoň na chvíli zapomenete na svůj strach z létání. Oběma rukama se chyťte za koleno, přitiskněte si ho k hrudi a zůstaňte v této pozici 15 sekund. Poté nohu pomalu dejte dolů a koleno stále držte. Následně vyměňte nohy a zopakujte celý cvik desetkrát. Aby vás nebolelo koleno, ohněte jej, zvedněte nohu a zatněte stehenní svaly. Potom nohy vystřídejte a celou sérii opakujte dvacetkrát až třicetkrát. Nezapomeňte ani na kotníky, ty můžete dobře procvičit pravidelným kroužením. Na každou stranu provádějte cvik po dobu patnácti sekund. Žilní trombóza hrozí hlavně starším a obézním lidem, kuřákům a těhotným ženám. Jestliže máte předpoklady pro vznik žilní trombózy, pak si raději před letem vezměte aspirin a důsledně dodržujte pitný režim.

Neužívejte prášky na spaní

Během letu není vhodné užívat prášky na spaní. I kdyby vám to alespoň na nějaký čas pomohlo zahnat strach z létání, mohou být nebezpečné. Pod jejich vlivem totiž tělo nespí přirozeným způsobem a vůbec se nehýbe, což může způsobit právě hlubokou žilní trombózu.

Rozhodně ale neočekávejte, že svůj strach z létání vytěsníte úplně. Během letu mohou nastat situace, při kterých jsou nervózní téměř všichni – například turbulence či nepříznivé počasí obecně. Turbulence ale nejsou tak nebezpečné, jak se zdá. Objevují se ve chvíli, kdy vzduch, kterým letadlo právě prolétá, není hladký. Nebezpečný není ani zásah bleskem v elektrické bouři. Elektřina totiž přejde po vnější straně trupu letadla a přes křídla odejde. Jak již bylo zmíněno, letecká doprava patří mezi ty vůbec nejbezpečnější. Připomeňte si tento fakt, až se příště budete bát nastoupit do letadla.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Zdravější opálení s Beta karotenem

betakaroten

Přestože se stránky sociálních sítí neustále plní vtipy o absenci letošního léta, zdá se, že se sluníčko přeci jen rozhodlo poctít…

Kozí kolostrum pro podporu vaší imunity

koza_2

Problémy s imunitou řeší čas od času většina z nás. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikujte své tělo Triphalou celoročně

triphala_4

Detoxikace organismu je většinou spojována hlavně s jarním obdobím. Detoxikovat tělo však můžeme v kterékoli roční době podle toho,…


Tropické nemoci jsou jedním z nejrizikovějších faktorů na cestách do exotických zemí. Žlutá zimnice, hepatitida či AIDS, to je jen zlomek infekčních chorob, se kterými se můžete v rizikových oblastech setkat. Informujte se včas na našem portálu Tropické nemoci nejen o prevenci a dostupných opatřeních.