Jak se chránit proti slunci?

Zima nám snad dala definitivně sbohem, takže je konečně na čase uklidit kabáty a vyrazit do ulic v nově ulovených módních kouscích, které často více odhalují, než zakrývají. Během dlouhé zimy pokožka velmi trpěla, proto bylo nutné o ni pečovat pomocí správných přípravků. S nástupem jara a blížícím se příchodem tolik očekávaného léta se péče o kůži a celé tělo mění, stále je však velmi důležitá, ne-li důležitější. S rostoucími teplotami bychom měli začít věnovat pozornost nejen našemu oblečení a kosmetice, ale také zdravému jídelníčku, pravidelnému pitnému režimu a hlavně dostatečné ochraně kůže před slunečním zářením.

Slunce - kamarád nebo nepřítel?

Odpověď zní: obojí. Jak se říká, všeho moc škodí, to platí i v případě slunečního záření. Na jednu stranu slunce ke svému životu potřebujeme, jelikož je zdrojem vitamínu D, bez kterého se neobejdeme. Už dávnou jsou pryč doby, kdy si většina žen chránila před sluncem svou alabastrovou pleť. Dnes máme solária, prázdninová letoviska u moře a samoopalovací krémy. Výhodou snědé kůže je kromě atraktivity její krycí schopnost. Veškeré nedokonalosti pleti se tak dají mnohem lépe skrýt. Ať už jde o křečové žíly, akné, kruhy pod očima nebo různé ekzémy. Kromě estetického hlediska působí světlo pozitivně také na psychiku. Ale nepřeháníme to s tou honbou za bronzovými těly?

Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že dlouhodobé vystavení kůže slunečnímu záření více uškodí, než zkrášlí. Kůže mnohem rychleji stárne, vytváří se vrásky, imunitní systém trpí a u lidí s dědičnými dispozicemi k rozvoji melanomu může v tom horším případě dojít i na rakovinu kůže.

Beta karotenem k hnědé pokožce

Slyšeli jste už o zázraku jménem beta karoten? Jde o antioxidant a zdroj vitamínu A, který je obsažen v ovoci, zelenině a v umělé formě v podobě pilulek. Pozitivní vliv má také na růst a kvalitu vlasů, zubů, na správnou funkci zraku, napomáhá k správnému vývoji kostí, podporuje mladistvý vzhled atd. Prospěšný je ale také z hlediska opalování. Podle odborníků posiluje imunitní systém, chrání před spálením, pomáhá proti stárnutí kůže a tvorbě vrásek, snižuje výskyt rakoviny a částečně chrání před slunečním UV zářením. Při užívání se pokožka dokonce lehce zbarví do oranžova. Pokud ale máte v plánu opalovat se na přímém slunci, jen na beta karoten nespoléhejte, vždy se vybavte i opalovacím krémem s dostatečně vysokým SPF. Tak budete proti slunečnímu záření lépe chráněni.

Opalovací krémy

Nejčastější ochranou proti slunci je opalovací krém. Pro výběr správného opalovacího krému je důležité znát, do jakého fototypu se vaše pokožka řadí. Není to nic těžkého, stačí se podívat na internet, kde najdete kritéria, podle kterých fototyp určíte. Záleží na barvě vašich očí, vlasů, kůže a stupně citlivosti. Každý fototyp totiž vyžaduje opalovací krém s jiným SPF. SPF je zkratka pro Sun Protection Factor, což znamená ochrana proti slunci. Na obalech opalovacích krémů se setkáváme s číslem, které udává stupeň ochrany před UV zářením. Při výběru přípravku je zapotřebí zohlednit nejen fototyp, ale také dobu pobytu na slunci a jakou funkci by měl plnit. Většinou je kromě ochrany proti UV záření vyžadována i odolnost vůči vodě a otěru. Protože však žádný z výrobků nezajišťuje stoprocentní nesmývatelnost, měli byste se namazat asi 20 minut před pobytem na slunci a znovu po každém koupání, pocení či utírání ručníkem.

opalovací krémI v případě, že patříte do kategorie fototypů, kdy je kůže méně citlivá na sluneční záření, měli byste dodržovat několik základních pravidel. Pokud je začátek letní sezóny nebo nejste na častý pobyt na ostrém slunci zvyklí, s opalováním nespěchejte. Pokožka potřebuje čas, aby si na slunce pomalu zvykla, proto ji zpočátku vystavujte slunečním paprskům jen krátce. Stejně tak platí pravidlo: raději se nezdržovat na přímém slunci delší čas a určitě ne v době, kdy je intenzita slunečního záření nejvyšší (11:00 – 15:00 hodina, někdy se uvádí 10:00 – 14:00 hodina).

Vhodné oblečení

Říká se, že tmavé barvy přitahují teplo, a tak se na letní sezónu vždy doporučuje vytáhnout ze šatníku spíše světlé kousky. Toto tvrzení není tak úplně přesné. Je samozřejmě pravda, že pokud bude slunce žhnout a vy se oblečete do černých svršků, tak se téměř „upečete“. Nelze však mluvit o přitahování tepla, nýbrž o jeho pohlcování. Světlé barvy mají tu vlastnost, že větší část slunečních paprsků, které na ně dopadají, odrazí. Naopak tmavé barvy většinu tepla a světla pohltí, to způsobí, že bude materiál tmavé barvy, který vystavíte přímému slunci, zahřátější.

V dnešní době existuje nespočet variací, jak se do každého počasí vhodně obléknout a přitom zůstat věrný módním trendům. V parných dnech sáhněte raději po lehčích materiálech, tak můžete předejít nadměrnému pocení. Tmavé džíny nahraďte třeba lněnými kalhotami, na tvíd, kožešinu, flanel, manšestr nebo kůži raději zapomeňte. Dlouhé nohavice klidně vyměňte za kraťasy různých délek, barev a střihů. Ženy nepochybně zvolí vzdušné letní sukně či šaty. Pamatujte však na pravidelné mazání opalovacím krémem nebo jiným přípravkem se SPF všech odhalených částí těla včetně rtů, nosu a uší (viz výše)!

Pokud se chystáte strávit den na přímém slunečním světle, určitě nezapomeňte na pokrývku hlavy z pevně tkané látky. Pro ochranu očí zvolte sluneční brýle s kvalitním UV filtrem.

Pitný režim

Dodržování pitného režimu je záležitostí, kterou bychom měli mít na paměti v průběhu celého roku, během letních měsíců, kdy se teploty pohybují kolem třiceti stupňů, je však pravidelné doplňování vody a minerálních látek obzvlášť podstatné. Proč? Jde o to, že kvůli zvýšenému teplu cítí naše tělo potřebu ochlazovat se a to probíhá pomocí pocení – vylučování vody a minerálních látek skrz kůži.

Pokud tělu tedy nedodáme dostatek vody, může dojít k dehydrataci (vysušení), která se projevuje například únavou, zmatením, žízní, ospalostí či horečkou. Právě tento problém hrozí především v horkých letních dnech. Aby se dehydrataci předešlo, měl by si každý individuálně zjistit, jaké ideální množství vody by měl denně vypít. Takové informace lze vyhledat na internetu nebo třeba v poradenských centrech zabývajících se zdravým životním stylem a analýzou těla. Záleží totiž na mnoha faktorech, zohledňuje se hmotnost, fyzická aktivita, věk, pohlaví i zdravotní stav. Věděli jste například, že aktivní sportovci mohou vypotit za jednu hodinu až litr potu? To znamená, že musí přijmout mnohem více tekutin než lidé, kteří nesportují.

ostré slunce

Ochlazování těla

Pitný režim ale není jediným způsobem, jak se dá využít voda k ochlazení těla a tedy i k ochraně před nemocemi způsobenými z nadměrného vystavení na slunci. Stejně dobré jako pravidelné pití je i koupel ve studené vodě nebo plavání. Pokud se však chcete potom znovu opalovat, musíte se znovu natřít opalovacím krémem. Nechráněná pokožka by se mohla zvláště u lidí s velmi světlou pletí rychle spálit.

Osvěžení během horkého léta můžete hledat i ve studených pokrmech a nápojích. Stánky se zmrzlinou či ledovou tříští jsou ve městech na každém kroku. Pokud si ale hlídáte figuru a dáváte přednost zdravé vzpruze, navštivte drogérii a vsaďte na termální vodu ve spreji. Dnes už nejde o žádnou novinku, termální voda pleť zklidní, zmírní začervenání, hydratuje a výborně osvěží. Podobně mohou posloužit i vlhčené ubrousky, zvlášť pokud se potíte. Rozdíl je v tom, že termální vodu lze použít i na nalíčený obličej, zatímco vlhčené ubrousky jsou čistící – make-up vám setřou.

Mýty o slunečním záření

Při opalování si dejte pozor také na nejčastější mýty. Mezi ně patří mylná informace, že pokud sedíte ve stínu nebo je slunce za mraky, neopálíte se a nepotřebujete tak ochranu v podobě opalovacího krému. Pravda je taková, že sluneční paprsky pronikají i skrz mraky. Stejně tak sezení ve stínu vám nijak nepomůže, jelikož se sluneční paprsky odrážejí od povrchu. Proto je nutné vždy použít ochranný přípravek určený pro váš typ kůže.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Anita
21. 5. 2013

Pěkný článek!

Bára
30. 5. 2013

Díky

Zdravější opálení s Beta karotenem

betakaroten

Přestože se stránky sociálních sítí neustále plní vtipy o absenci letošního léta, zdá se, že se sluníčko přeci jen rozhodlo poctít…

Kozí kolostrum pro podporu vaší imunity

koza_2

Problémy s imunitou řeší čas od času většina z nás. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikujte své tělo Triphalou celoročně

triphala_4

Detoxikace organismu je většinou spojována hlavně s jarním obdobím. Detoxikovat tělo však můžeme v kterékoli roční době podle toho,…


Tropické nemoci jsou jedním z nejrizikovějších faktorů na cestách do exotických zemí. Žlutá zimnice, hepatitida či AIDS, to je jen zlomek infekčních chorob, se kterými se můžete v rizikových oblastech setkat. Informujte se včas na našem portálu Tropické nemoci nejen o prevenci a dostupných opatřeních.