Japonská encefalitida

japonská encefalitida

Co je japonská encefalitida

Japonská encefalitida patří mezi infekční tropické nemoci. Jde o zánětlivé onemocnění mozku vyvolané virem stejné skupiny, jako jsou např. viry středoevropské klíšťové encefalitidy, žluté zimnice nebo horečky dengue. Výskyt nemoci je lokalizován v jižní a jihovýchodní Asii.

Zdrojem nákazy japonské encefalitidy je flavivirus stejného rodu, jako třeba u virů sasijské a středoevropské klíšťové encefalitidy. Přenos přenos vykonává infikovaný komár prostřednictvím prasat, skotu nebo ptáků. K přenosu z člověka na člověka nedochází. Riziko nákazy je nízké a stoupá při déletrvajícím pobytu ve vlhkých oblastech, například v okolí rýžových polí a zemědělských oblastí.

Infekcí se ročně nakazí 50 000 lidí, pro 10 000 – 15 000 z nich je smrtelná.

Japonská encefalitida příznaky nemoci

Inkubační doba je 4 – 16 dní. Na počátku této tropické nemoci se objeví horečky, které doprovází bolest hlavy, zvracení a často i silná bolest břicha. Onemocnění graduje poruchami řeči, rozvojem deliria, křečí, někdy i těžkých duševních poruch. Dostane-li se nákaza až do tohoto stádia, končí smrtí. Nejvíce ohroženou skupinou jsou malé děti a senioři nad 65 let.

Očkování proti japonské encefalitidě

Očkování proti japonské encefalitidě je vhodné pro cestovatele, kteří se budou pohybovat v zemědělských oblastech během a po období dešťů (přemnožení komárů). Riziko nakažení u běžného turisty je velice nízké. Reálné ohrožení hrozí jen cestovatelům, kteří se budou déle než měsíc zdržovat v oblastech japonské encefalitidy zejména na venkově a ve volné přírodě.

Očkování proti japonské encefalitidě se rozhodně nedoporučuje všem turistům cestujícím do asijských zemí. Může vyvolávat nežádoucí alergické reakce jako vyrážku, otoky končetin, rtů, hrdla. Někdy nastane alergický šok bezprostředně po aplikaci vakcíny.

Očkování proti japonské encefalitidě se vpravuje pod kůži a probíhá ve třech dávkách ve schématu 0 - 7 - 30 dnů.Je-li třeba dosáhnout imunizace rychleji, můžeme využít zrychlené očkovací schéma 0 – 7 – 14. Vakcinace by měla proběhnout nejpozději deset dnů před vycestováním do oblasti zasažené japonskou encefalitidou, i když plně imunní začne být pacient asi měsíc po očkování poslední dávkou. Přeočkování se doporučuje po dvou až třech letech. Očkování proti japonské encefalitidě nechrání vůči jiným virovým infekcím, např. vůči běžné klíšťové encefalitidě.

Očkovací látka

  • Vakcína Je-Vax (cca 1040 Kč, ale očkování se v ČR běžně neprovádí)
  • Vakcína Ixiaro

Země s vysokým rizikem nákazy

Bangladéš, Čína, Filipíny, Hong Kong, Indie, Indonézie, Japonsko, Kambodža, Korea, Laos, Malajsie, Nepál, Pákistán, Singapur, Srí–Lanka, Thaiwan, Vietnam

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Zdravější opálení s Beta karotenem

betakaroten

Přestože se stránky sociálních sítí neustále plní vtipy o absenci letošního léta, zdá se, že se sluníčko přeci jen rozhodlo poctít…

Kozí kolostrum pro podporu vaší imunity

koza_2

Problémy s imunitou řeší čas od času většina z nás. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikujte své tělo Triphalou celoročně

triphala_4

Detoxikace organismu je většinou spojována hlavně s jarním obdobím. Detoxikovat tělo však můžeme v kterékoli roční době podle toho,…


Tropické nemoci jsou jedním z nejrizikovějších faktorů na cestách do exotických zemí. Žlutá zimnice, hepatitida či AIDS, to je jen zlomek infekčních chorob, se kterými se můžete v rizikových oblastech setkat. Informujte se včas na našem portálu Tropické nemoci nejen o prevenci a dostupných opatřeních.