Kinetóza

Kinetóza je odborný název pro nemoc z pohybu. Nejedná se však o onemocnění jako takové, spíše o nepříjemný stav nevolnosti. Vyskytuje se při jakémkoli pohybu kromě těch přirozených – tedy chůze a běhu. Objevit se tak může při cestování autem, autobusem, vlakem, lodí či letadlem, někdy jí trpí také astronauti ve stavu beztíže nebo na simulátoru. Výjimkou není ani kinetóza při mnohem pomalejších pohybech – tedy na kole nebo kolotoči. Obecně jsou ke kinetóze náchylnější děti než dospělí. Naopak řidičům se většinou špatně nedělá, pomáhá jim totiž pocit, že pohyb daného dopravního prostředku mohou znatelně ovlivnit.

Slangové názvy pro jednotlivé druhy kinetózy se odvíjejí od nějakého charakteristického rysu či od dopravních prostředků, ve kterých tento nepříjemný stav vzniká. Můžeme se tak setkat s označeními, jako je například mořská nemoc, letadlová nemoc nebo autobusové zvracení.

Jak kinetóza vzniká?

Kinetózu obecně vyvolávají celkové vibrace, které dosahují velmi nízké frekvence (v rozpětí 0,1 Hz až 1 Hz) a působí na lidské tělo. Důvodem, proč kinetóza vzniká, je rozpor mezi vjemy, které přijímá zrakové ústrojí, tedy například stále stejný pohled na zadní část sedačky řidiče, a vjemy, které přicházejí do rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu a podávají informaci o tom, že se tělo hýbe. Centrální nervový systém pak do organismu posílá nepříjemnou poplašnou reakci v podobě nevolnosti a zvracení. Kinetóza se však může objevit i v opačném případě – tedy ve chvíli, kdy oči registrují pohyb, zatímco tělo stále zůstává na místě. Stává se to například při pohledu na rychle tekoucí vodu nebo v kině s 3D projekcí.

Vznik a rozšíření kinetózy ovlivňuje také poloha těla, pohyby končetin a naplněnost žaludku. Vliv má rovněž věk a aktuální psychický stav jedince.

Příznaky kinetózy

Kromě nevolnosti a zvedání žaludku často doprovázeného zvracením, které však nepřináší žádnou znatelnou úlevu, patří mezi příznaky kinetózy také závratě, vyčerpání, studený pot, plynatost, říhání, bledost, nízký krevní tlak a bolesti hlavy.

Jak se kinetóze bránit?

kinetoza_1Přestože se nejedná o nijak závažné onemocnění, není chronické ani trvalé a život nezkracuje, může kinetóza cestování znepříjemnit. Existuje však proti ní několik způsobů prevence. Jedním z nich je pochopitelně vyloučení cestování prostředkem, který kinetózu spouští. Pokud tuto cestu vyloučit nelze, je dobré se najíst jen zlehka. Prázdný žaludek ale také není zrovna ideální. Před cestou není dobré jíst tučná a těžká jídla a pochopitelně ani pít alkohol. Jedinci, kteří trpí pocity nevolnosti v obyčejných dopravních prostředcích, by raději neměli pokoušet svůj žaludek na pouťových atrakcích, jako je například centrifuga.

Na nepříjemný pocit nevolnosti má velký vliv poloha těla. Často tak pomáhá, když si v dopravním prostředku sednete tak, abyste mohli sledovat cestu a v nejlepším případě upřít svůj zrak na horizont. V autě to je přední sedadlo spolujezdce, v autobusu pak přední sedadla poblíž řidiče (v případě potřeby navíc budete blízko dveřím – i tento uklidňující pocit vám může pomoci). Jestliže trpíte kinetózou ve vlaku, je lepší sednout si po směru jízdy.

Lepší je cestovat v noci

Pokud je to možné, je lepší cestovat v noci. Systém rovnováhy je totiž v tuto dobu utlumen, není tak citlivý na vnější podněty a nevysílá do centrální nervové soustavy zmatené signály. Navíc v noci je mnohem snadnější usnout. Spánek je totiž velmi dobrým spojencem v boji proti kinetóze. Díky němu totiž zrakové ústrojí nepřijímá žádné vjemy, které by mohly být v rozporu s tím, že vnitřní ucho organismus informuje o tom, že se tělo pohybuje.

Rovněž je dobré soustředit na nějakou jinou myšlenku. Přemítání nad vlastním nepříjemným stavem ničemu nepomůže a může situaci ještě zhoršit. Proto rozhodně není dobré se člověka trpícího kinetózou neustále ptát, jak se cítí a jestli mu už je lépe. Mnohem lepší je ho nějak zabavit, například si s ním povídat nebo zahrát si nějakou hru. Pro jistotu je však vždy dobré mít po ruce sáček, kdyby opravdu došlo ke zvracení.

Číst si při cestování? Raději ne

Rozhodně však není dobré zabavit se čtením. Mnoha lidem se totiž v případě, že si při cestování čtou, dělá špatně. Důvodem je fakt, že stále upírají zrak na jedno místo.

kinetoza_2Proti kinetóze jsou účinná také nejrůznější homeopatika, žvýkačky proti nevolnostem (Travel Gum) a léky, jako je například známý Kinedryl. Ten je nejlepší podávat přibližně třicet minut před plánovaným odjezdem, v případě delší cesty nebo trvajících problémů je možné jej užívat také během cesty. Proti kinetóze pomáhá také zázvor. Konzumovat ho je možné prostřednictvím cucavých zázvorových bonbonů, žvýkaček a čajů. Výrobky ze zázvoru jsou snadno k dostání v obchodech s čínskými potravinami.

Nejpřirozenějším pomocníkem proti kinetóze je čerstvý vzduch. Pokud tedy při cestování trpíte nevolností nebo závratěmi, otevřete si okénko či spusťte větrák, ztlumte topení a dělejte často zastávky, abyste se mohli projít nebo proběhnout.

Kinetóza může značit závažnější onemocnění

Jestliže vás kinetóza začala trápit i v případech, kdy jste s ní nikdy dříve neměli problémy, je na místě zajít k lékaři. Může totiž být spojena s nějakým jiným a mnohem závažnějším onemocněním. Léčit kinetózu v současné době možné není. Existují však cvičení, která mohou zvýšit odolnost proti ní, a výše uvedená prevence bývá ve většině případů dostačující.

Mezi odborníky kinetóza stále vyvolává celou řadu otázek. Dosud například není jasné, proč je snadnější tento nepříjemný pocit navodit při kývání hlavy zepředu dozadu než při kývání zleva doprava. Odhalit se nepodařilo ani důvod, proč je možné se jí bránit přijímáním jiných intenzivních podnětů, jako je například bolest, stres, pocit horka či naopak zimy nebo soustředění se na jinou myšlenku. Otázkou zůstává také důvod toho, proč někteří lidé trpí kinetózou i několik hodin poté, co opustili daný dopravní prostředek, který jim tento nepříjemný stav navodil.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Zdravější opálení s Beta karotenem

betakaroten

Přestože se stránky sociálních sítí neustále plní vtipy o absenci letošního léta, zdá se, že se sluníčko přeci jen rozhodlo poctít…

Kozí kolostrum pro podporu vaší imunity

koza_2

Problémy s imunitou řeší čas od času většina z nás. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikujte své tělo Triphalou celoročně

triphala_4

Detoxikace organismu je většinou spojována hlavně s jarním obdobím. Detoxikovat tělo však můžeme v kterékoli roční době podle toho,…


Tropické nemoci jsou jedním z nejrizikovějších faktorů na cestách do exotických zemí. Žlutá zimnice, hepatitida či AIDS, to je jen zlomek infekčních chorob, se kterými se můžete v rizikových oblastech setkat. Informujte se včas na našem portálu Tropické nemoci nejen o prevenci a dostupných opatřeních.