Co je leishmanióza

leish

a její nejzávažnější forma zvaná kala-azar

Co je leishmanióza

Leishmanióza je parazitární choroba způsobená cizopasnými prvoky rodu Leishmania, kteří jsou příbuzní trypanosomám. K přenosu na člověka dochází prostřednictvím mouchy Phlebotomus. Ta se živí sáním krve spících obětí, při čemž do jejich krevního oběhu zanáší cizopasníky. Po malárii je leishmanióza druhou nejvážnější smrtonosnou nemocí vyvolanou parazitem. Ročně na ni umírá 500 000 infikovaných osob.

Onemocnění se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky a Jižní Ameriky. V současné době běží program Světové zdravotnické organizace, který se snaží vymýtit chorobu v endemických oblastech Nepálu, Indie a Bangladéše, které jsou onemocněním postiženy nejvíce a kde se pravidelně opakují epidemie nejzávažnější formy nemoci zvané kala-azar (černá nemoc). Choroba postihuje ty nejchudší z chudých. Ti většinou nemají dostatek informací, téměř nikdy nezahájí včasnou léčbu a dostávají se tak do nekonečné spirály nemoci.

Leishmanióza příznaky nemoci

Parazit v těle infikované osoby přetrvává relativně dlouho, první příznaky se mohou projevit i po dvou letech. Nejčastější symptomy jsou horečka, zvětšení jater a sleziny. Onemocnění se také projevuje anémií a výrazným úbytkem tělesné hmotnosti. Někdy dochází ke ztmavnutí pokožky na tvářích, rukách a horní části těla. Klinický však obraz není nijak charakteristický, příznaky pacientů se v mnoha ohledech podobají malárii.

Léčba leishmaniózy

Účinná vakcinace proti leishmanióze v současné době neexistuje. K léčbě se používají medikamenty obsahující antimon. Pokud však není léčba zahájena včas, dosahuje úmrtnost až absolutních 100%. V poslední době se navíc v Indii objevují kmeny leishmaniázy, které jsou proti těmto lékům rezistentní.

Léčba trvá většinou 1 – 3 měsíce a pacient může projít recidivou.

Země s vysokým rizikem nákazy:

Bangladéš, Indie, Nepál, Súdán

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Zdravější opálení s Beta karotenem

betakaroten

Přestože se stránky sociálních sítí neustále plní vtipy o absenci letošního léta, zdá se, že se sluníčko přeci jen rozhodlo poctít…

Kozí kolostrum pro podporu vaší imunity

koza_2

Problémy s imunitou řeší čas od času většina z nás. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikujte své tělo Triphalou celoročně

triphala_4

Detoxikace organismu je většinou spojována hlavně s jarním obdobím. Detoxikovat tělo však můžeme v kterékoli roční době podle toho,…


Tropické nemoci jsou jedním z nejrizikovějších faktorů na cestách do exotických zemí. Žlutá zimnice, hepatitida či AIDS, to je jen zlomek infekčních chorob, se kterými se můžete v rizikových oblastech setkat. Informujte se včas na našem portálu Tropické nemoci nejen o prevenci a dostupných opatřeních.