Lymfatická filariáza (Elefantiáza)

filariaza

Co je elefantiáza

Filariáza patří mezi parazitární infekční tropické nemoci, které postihují obyvatele oblastí Střední a Jižní Ameriky, Afriky a Asie. Larvy červů (mikrofilárie) rodu Filaria Wucheria Bancrofti nebo Bruggia malayi (tzv. vlasovci) dozrávají v mízních cévách, které postupně ucpávají, a to má za následek vznik mízních otoků obrovských rozměrů. Proto se onemocnění někdy říká elefantiáza – sloní choroba. Infekce se přenáší kousnutím infikovaného komára. Vlasovci, hlísti dosahující délky 5 – 10 cm, přežívají v končetinách, prsech a genitáliích.

Podle odhadů je infikováno 120 milionů lidí a až miliarda populace rizikových oblastí je touto nákazou ohrožena.

Elefantiáza příznaky nemoci

Otok, který je symptomatickým projevem lymfatické filariózy, prochází ve svém vývoji několika stádii, která jsou různě dlouhá. V latentní fázi ještě otok není přítomen. V prvním stádiu se objeví otok, do kterého lze vytlačit důlek. Následně kůže a podkoží tuhne a vytlačit důlek už není možné. V konečné fázi tropické nemoci nabývá otok obrovských rozměrů, je asymetrický, způsobuje záhyby a převisy tuhé kůže a končetina ztrácí pohyblivost. Chorobu doprovází horečky.

U poloviny nakažených mužů napadá vlasovec cévy v šourku a pohlavním údu a vyvolává tak závažnou pohlavní chorobu.

Infikovaný člověk může žít dlouhá léta bez příznaků nebo se dostaví jen lehčí projevy choroby.

Léčba elefantiázy

Vakcinace proti lymfatické filarióze neexistuje. K dispozici jsou účinné léky, které ničí přímo parazitické vlasovce. Konvenčně užívaným přípravkem při léčbě filarióz je preparát s názvem DEL. Zabíjí červy usazené v mízním oběhu, neúčinkuje však proti elefantiáze. Ta vyžaduje individuální přístup u každého pacienta. Úspěšnost léčby a především předejetí komplikacím spojené s nemocí je přímo úměrné s co nejčasnějším zahájením léčby.

V poslední době se ukazuje, že léčba je možná i antibiotiky, protože vlasovci jsou existenčně závislí na symbiotické bakterii wolbachii. Pokud antibiotikum bakterie zahubí, hynou i červi.

Očkovací látka

Lék Albendazole – širokospektrální, působí i na další onemocnění způsobené červy

  • Lék Ivermectin – medikament využívající se při léčbě říční slepoty se doporučuje kombinovat s lékem Albendazole
  • Lék Diethylcarbamazine – dosahuje vysoké účinnosti v kombinaci s lékem Albendazole
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Zdravější opálení s Beta karotenem

betakaroten

Přestože se stránky sociálních sítí neustále plní vtipy o absenci letošního léta, zdá se, že se sluníčko přeci jen rozhodlo poctít…

Kozí kolostrum pro podporu vaší imunity

koza_2

Problémy s imunitou řeší čas od času většina z nás. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikujte své tělo Triphalou celoročně

triphala_4

Detoxikace organismu je většinou spojována hlavně s jarním obdobím. Detoxikovat tělo však můžeme v kterékoli roční době podle toho,…


Tropické nemoci jsou jedním z nejrizikovějších faktorů na cestách do exotických zemí. Žlutá zimnice, hepatitida či AIDS, to je jen zlomek infekčních chorob, se kterými se můžete v rizikových oblastech setkat. Informujte se včas na našem portálu Tropické nemoci nejen o prevenci a dostupných opatřeních.