Meningokoková meningitida

meningokok

Co je meningokoková meningitida

Meningokoková meningitida je bakteriální onemocnění vyvolané meningokokem Neisseria meningitidis, který způsobuje zánět mozkových blan, meningokovou sepsi či toxický šok.

Bakterie se vyskytuje v řadě sérotypů. V našich zeměpisných šířkách se potýkáme se skupinou C, kde jejímu zvýšenému riziku čelí hlavně mladí lidé. Ve věkové skupině 15 – 19 let končí onemocnění ve 25% případů smrtí. Kmeny skupiny B, D, Y a jiné způsobují spíše sporadická onemocnění.

Kmeny skupiny A vyvolávají epidemie zejména v Jižní Americe a rovníkové Africe. Tam se nemoc vyskytuje velmi intenzivně na území táhnoucí se 4500 km na délku a 100 – 400 km na šířku, které se označuje jako meningitický pás. Jde o sezónními epidemiemi postižené pásmo. Epidemie této tropické nemoci se objevují v zimních měsících, v obdobích sucha. Jsou vysvětlovány pravidelnými změnami životního stylu, kdy dochází ke koncentraci obyvatelstva, které jinak žije rozptýleno. Kromě toho zde hrají svou roli atmosférické vlivy - rozložení srážek, absolutní vlhkosti, teploty i období větru harmattanu. S epidemií meningokokové meningitidy je pravidelně spjata také pouť věřících do Mekky.

Nemoc má těžký průběh, alarmující úmrtnost a vysoké procento trvalých následků jako jsou psychické a motorické poruchy, hluchota a slepota. Zdrojem nákazy bývá nemocný člověk nebo bacilonosič. Meningokok je celkem běžná bakterie, která žije v nosohltanu 15 – 20% zdravé populace, která většinou neonemocní, ale může ohrožovat ostatní. Přenáší se nejčastěji kapénkovou infekcí vzdušnou cestou (kašel, kýchání) nebo přímým kontaktem s nakaženou osobou (líbání).

Nejohroženější skupinou obyvatel jsou děti a dospívající nebo oslabení jedinci.

Při této zákeřné chorobě se může stav pacienta změnit během několika hodin z plného zdraví na ohrožení života.

Meningokoková meningitida příznaky nemoci

Inkubační doba této tropické nemoci je 1 – 3 dny, maximálně týden. Klinický obraz je dán především narušením mozkových obalů. Mezi typické příznaky meningitidy patří celková nevolnost a zvracení, horečka (často však studené ruce a nohy), světloplachost (fotofobie způsobená podrážděním optického nervu), trýznivá bolest hlavy, ztuhlost šíje, náhlý nástup ospalosti, poruchy vědomí, zmatenost. K rozšíření bakterií dochází velmi rychle, během několika hodin. Protože se šíří krevním řečištěm do celého těla, mohou být zánětem postiženy i další orgány, např. oči, srdce, játra, plíce a ledviny. Průvodním symptomem, který potvrzuje meningokokovou meningitidu, je výskyt fialových skvrn zejména na kůži končetin - ty jsou projevem ucpávání drobných kapilár. Kolem úst, na tváři, na nose či boltcích se velmi často vytvoří rozsáhlý opar. Pokud se pacienta podaří díky včasné léčbě zachránit, může meningokok zanechat trvalé následky – hluchota, slepota, psychická retardace, postižení srdce nebo amputace končetin.

Očkování proti meningitidě

Proti meningitidě sérologické skupiny B nebyla zatím vyvinuta univerzálně použitelná vakcína. Pro cestovatele je k dispozici kombinovaná vakcína proti meningokokům typu A a C, která by se měla aplikovat nejpozději 2 týdny před vycestováním.

Očkovací látka

  • Vakcína Meningococcal polysaccharide A+C vaccine (cca 420 Kč)
  • Vakcína Menjugate (cca 900 Kč)
  • Vakcína Neisvac–C (cca 800 Kč)
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Zdravější opálení s Beta karotenem

betakaroten

Přestože se stránky sociálních sítí neustále plní vtipy o absenci letošního léta, zdá se, že se sluníčko přeci jen rozhodlo poctít…

Kozí kolostrum pro podporu vaší imunity

koza_2

Problémy s imunitou řeší čas od času většina z nás. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikujte své tělo Triphalou celoročně

triphala_4

Detoxikace organismu je většinou spojována hlavně s jarním obdobím. Detoxikovat tělo však můžeme v kterékoli roční době podle toho,…


Tropické nemoci jsou jedním z nejrizikovějších faktorů na cestách do exotických zemí. Žlutá zimnice, hepatitida či AIDS, to je jen zlomek infekčních chorob, se kterými se můžete v rizikových oblastech setkat. Informujte se včas na našem portálu Tropické nemoci nejen o prevenci a dostupných opatřeních.