Rizika cestování s dětmi

Cestování s dětmi do tropických oblastí s sebou přináší značná rizika. Příliš malé děti není vůbec vhodné do oblastí, kde jsou tropické nemoci rozšířeny, brát – u starších dětí je pak nanejvýš rozumné konzultovat případnou cestu s lékařem. Ohrožení neskýtají pouze rozvojové tropické země, ale určitá zdravotní rizika přinášejí (a zvýšenou opatrnost vyžadují) i cesty do subtropických oblastí a poměrně běžných turistických destinací, jako je Egypt, Tunisko a podobně.

Čím jsou děti ohroženy a na co si dát pozor při cestování s dětmi?

Pokud děti zrovna neohrožují závažné tropické nemoci, neznamená to, že jsou v bezpečí. Naše ratolesti jsou náchylné i na jevy, které je mohou zastihnout ledaskde. Častým problémem je například dehydratace, neboť na ztrátu tekutin jsou děti velmi citlivé. Také průjmovými onemocněními a různými virózami jsou děti ve zvýšené míře ohroženy.

Prevence a léčba dehydratace a průjmových onemocnění u dětí

brisni tyfus
Balenou vodu používejte nejen na pití
a vaření, ale i na čištění zubů.

Jaké jsou základní faktory prevence? Samozřejmostí jsou lékařská vyšetření a potřebná očkování či profylaxe (preventivní podávání léků) před vycestováním. V samotné zemi pak děti sledujte a snažte se omezovat jejich rizikové chování (dohlédněte na zvýšenou hygienu, nenechte děti bez dozoru). Vhodné je používání balené vody – a to nejen k pití, ale i k vaření pro velmi malé děti a čištění zubů.

Další věc, na kterou je třeba dohlížet, je stravování. Dětem v rizikových zemích nekupujte jídlo od pouličních prodavačů (sami se tomu raději taky vyhněte) nebo z jiných rizikových zdrojů. Ovoce a zeleninu pečlivě omyjte nebo nejlépe povařte. Další rizika představují mléčné výrobky, maso a ryby – opět dbejte na co nejbezpečnější zdroj, mléčné výrobky musejí být ošetřeny pasterizací, UHT nebo sterilací. Potraviny musejí být zkonzumovány okamžitě a vždy být dostatečně tepelně upraveny. Pakliže už jste v exotické zemi a chcete zkoušet místní speciality ze všelijakých zdrojů – alespoň děti toho raději ušetřete a upřednostněte bezpečnost, pamatujte, že cestování s dětmi nutně přináší určitá omezení a kompromisy.

V případě, že dítě již trpí průjmem či horečkou a následnou dehydratací – postarejte se zejména o dostatečnou obnovu ztracených tekutin a minerálů (zejména sodíku a draslíku). Za tímto účelem jsou prodávány rehydratační roztoky. V České republice je prodáván glukózový roztok pod obchodním názvem Kulíšek určený dětem již od 4 měsíců, pro děti starší 3 let je pak prodáván roztok Iontia.

Mezi příznaky střední dehydratace patří neklid, nebo naopak únava a malátnost, suché sliznice, snížené napětí pokožky, propadlé oči a velmi sytě zabarvená, koncentrovaná moč a její snížené množství. Těžká dehydratace se projevuje spavostí, absencí puzení k močení po několik hodin, chladnými končetinami či suchýma a propadlýma očima.

Co se týče stravování – je nevhodné nechat při průjmovém onemocnění, horečce apod. děti bez jídla déle než 24 hodin. Doplnění živin, vitamínů a minerálů je důležité. Dieta zahrnuje vynechání jednoduchých cukrů a disacharidů a také omezení tuků. Vhodné jsou brambory, rýže či ovocná pyré.

Průjmová onemocnění se i na cestách běžně léčí antibiotiky.

Kinetóza a výšková nemoc při cestování s dětmi

výšková nemoc
Pro děti je výšková nemoc daleko větším
rizikem než pro dospělé.

Výšková nemoc se netýká zdaleka pouze profesionálních horolezců. K citelnému úbytku kyslíku dochází již ve výškách nad 2500 metrů nad mořem a děti jsou na výškovou „nemoc“ mnohem více náchylné. Problém způsobuje nedostatečný přívod kyslíku do mozku a svalů a následky mohou být mírné, ale také velmi vážné. Riziko výškové nemoci zhoršuje nízký tlak, suchý vzduch, silné UV záření nebo pocení a také nadváha a celkově špatná kondice.

Příznaky nemoci se mohou projevit za den anebo až za několik týdnů. Mezi nejčastější projevy patří bolest hlavy, závratě, poruchy spánku, ztráta chuti k jídlu, tlak na hrudi, obtížné dýchání, suchý kašel, zmatenost, zvracení, poruchy vidění, ospalost i bezvědomí.

Při cestování s dětmi do vyšších poloh si na tuto nemoc dávejte dobrý pozor. Nikdy neužívejte léky potlačující příznaky. Při mírných příznacích se zdržujte ve stejné nadmořské výšce po dobu 1 – 2 dny, pokud příznaky neodezní, je nutné neprodleně sestoupit níže. Vhodnou prevencí je velmi pozvolné stoupání a přespávání v nižších nadmořských výškách, než v nichž jste se přes den pohybovali. Nutná je také dostatečná hydratace.

Při cestování s dětmi je další komplikací tzv. kinetóza neboli cestovní nevolnost, která spoustu dětí trápí při delších cestách dopravními prostředky. Projevuje se nevolností, zvracením, bolestmi hlavy či pocením. Kinetóze lze předcházet – v lékárně můžete pořídit speciální přípravky.

Tropické nemoci ohrožující děti

Zřejmě to nejhorší, co vás může zastihnout při cestování s dětmi, jsou tropické nemoci. Je tedy nezbytné při cestování do rizikových oblastí děti podrobit přísné zdravotní prohlídce a potřebným očkováním (žlutá zimnice), případně profylaxi (malárie).

Tropické nemoci stíhají zejména děti a mohou být smrtící. Pokud se chystáte do velmi rizikových oblastí s vysokým výskytem některé nemoci, je nejrozumnější nechat děti doma.

moskyt
Létavý hmyz je jedním z rizik nákazy
tropickými nemocemi.

Kromě zmíněného očkování a profylaxe je nutné dodržovat další zásady. Chraňte děti pevným oblečením s dlouhými rukávy a nohavicemi, omezte jejich pobyt venku ve večerních hodinách, spát je nechávejte pod moskytiérou – ideálně v klimatizované místnosti, okna nechávejte zavřené, na části těla, které nekryje oblečení, používejte repelenty (některé však nejsou vhodné pro velmi malé děti).

Dětem nehrozí pouze nákaza od létavého hmyzu. Rizikový je také kontakt s půdou či pískem, kde se mohou vyskytovat paraziti. Opět tedy dbejte na dostatečný oděv, při odpočinku nechte děti sedět nebo si hrát jenom na dece, také oblečení (zvláště mokré) nenechávejte ležet nebo sušit na zemi.

Pamatujte, že na většinu tropických nemoci existuje účinné očkování, proto při cestování s dětmi využijte veškerou možnou prevenci.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Adina K.
16. 5. 2013

Nojo, pravda je, že děti vnáší do cestování nový rozměr :D Moc pěkný přehled toho, na co si dát pozor.

Zdravější opálení s Beta karotenem

betakaroten

Přestože se stránky sociálních sítí neustále plní vtipy o absenci letošního léta, zdá se, že se sluníčko přeci jen rozhodlo poctít…

Kozí kolostrum pro podporu vaší imunity

koza_2

Problémy s imunitou řeší čas od času většina z nás. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikujte své tělo Triphalou celoročně

triphala_4

Detoxikace organismu je většinou spojována hlavně s jarním obdobím. Detoxikovat tělo však můžeme v kterékoli roční době podle toho,…


Tropické nemoci jsou jedním z nejrizikovějších faktorů na cestách do exotických zemí. Žlutá zimnice, hepatitida či AIDS, to je jen zlomek infekčních chorob, se kterými se můžete v rizikových oblastech setkat. Informujte se včas na našem portálu Tropické nemoci nejen o prevenci a dostupných opatřeních.