Schistosomiáza

schistosomiaza

Co je schistosomiáza

Schistosomiáza (starší název bilharióza) je parazitární onemocnění napadající člověka i zvířata. Způsobují ho krevní motolice rodu Schistosoma (krevnička). Parazitní červy přežívají v žilách zásobujících vnitřnosti nebo močový měchýř.

Samičky motolice uvolňují vajíčka opatřená drobnými bodlinami, která pronikají do různých orgánů a poškozují je. Mezi napadené orgány patří vnitřnosti a játra nebo močový měchýř a ledviny podle druhu parazita.

U člověka se vyskytuje celkem pět druhů schistosom s různým geografickým rozšířením a lokalizací v těle.

Prostředím nezbytným pro šíření nákazy je sladká voda již dříve kontaminovaná stolicí a močí infikovaných lidí a primátů. Dále jsou nutné teplé klimatické podmínky a vhodný druh plže, který sehrává roli mezihostitele a v jehož těle začíná vývojový cyklus motolic. Po určité době začne plž uvolňovat tzv. cerkarie (drobné larvální motolice). K nákaze člověka dojde během několika minut při styku lidské pokožky s cerkariemi, které jsou schopny do ní velmi rychle proniknout. Důrazně se tedy nedoporučuje koupání v povrchových vodách v oblastech s endemickým výskytem nemoci. K infekci může dojít i při brodění bažinou nebo rýžovým polem, při práci ve vodě nebo náboženských obřadech. Další vývoj motolic probíhá již v krevním systému, kde se v podstatě nepřetržitě množí.

Scistosomiáza je nejvýznamnější onemocnění vyvolané cizopasnými červy. Celosvětově je jí nakaženo 200 miliónů lidí a dalších 600 miliónů je vystaveno riziku infekce. Nemoc se vyskytuje v 76 zemích, z čehož 90% infikovaného obyvatelstva připadá na subsaharskou Afriku.

Schistosomiáza příznaky nemoci

Klinické příznaky lze u schistosomózy rozdělit do čtyř postupných fází:

  1. Invaze: v místě průniku cerkarií do kůže se objevuje zhruba po dvou dnech ohraničený zánět kůže.
  2. Migrace: trvá 2 – 7 týdnů.
  3. Akutní infekce: samičky motolic začínají klást vajíčka do tkání hostitele. Tento jev doprovází horečky, kašel, bolesti břicha, průjem, zvětšení jater a sleziny.
  4. Stádium chronických následků: průběh onemocnění a rozvoj symptomů závisí na druhu parazita.

Vlastní patogenním činitelem způsobujícím obraz nemoci nejsou samotní červi, ale jejich vajíčka, která po cestě ven z organismu poškozují tkáně a vyvolávají imunitní odpověď v podobě specifických zánětů.

Při nejčastěji se vyskytující S. haematobium se objevuje postižení především v oblasti urogenitálního traktu. U močové schistosomiázy je klíčovým projevem krev v moči a zánět močového měchýře. Ve stěnách močového měchýře postupně dochází k fibróze, která je příčinou selhávání ledvin a jiných komplikací. Může rovněž dojít ke vzniku nádorů močového měchýře.

U žen schistosomy kladou vajíčka do děložního hrdla a pochvy, čímž vyvolávají úpornou bolest při pohlavním styku.

V případě střevní schistosomiázy, kterou způsobují druhy S. mansoni, S. japonicum, S. mekongi se objevují hnisavé krvavé průjmy, bolesti břicha a záněty střev. Ukládání vajíček ve stěně střeva vede k tvorbě granulační tkáně a vzniku pseudopolypů. To může vést až k totálnímu ucpání střev. Vajíčka pronikající do jater způsobují cirhózu.

Třetím nejčastějším projevem nemoci je tzv. jaterní schistosomóza, při které se samičky motolic S. japonicum, S. mansoni usazují v žilní síti jater a vajíčka tak porušují jaterní tkáň a z toho plynou veškeré příznaky. Dochází k zvětšení jater, jaterní cirhóze. Narušení jaterní funkce se manifestuje vznikem edémů a anémie.

Přestože má schistosomóza nízkou míru úmrtnosti, je to velmi oslabující nemoc, která může postiženého na dlouhá léta vyřadit z běžného produktivního života, což má především v rozvojové Africe závažné dopady pro děti i dospělé. Zánět vyvolává bolest, podvýživu, zpomalení růstu a chudokrevnost.

Léčba schistosomiázy

Účinná vakcína proti různým typům schistosomiáz v současné době neexistuje. Vzhledem k vysoké efektivitě současné antischistozomální medikace v akutním stádiu onemocnění, ale i v některých případech chronické infekce se zmenšila potřeba chirurgické léčby.

Očkovací látka

  • Lék Praziquantel (cca 70 eur) – je účinný proti všem druhům schistosomiáz a působí i na řadu dalších onemocnění způsobených červy. Úspěšnost léčby v jednodenní aplikaci představuje 85 – 100%. Lze užívat i preventivně. K účinné ochraně stačí jedna dávka ročně.
  • Lék Oxamniquin
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Zdravější opálení s Beta karotenem

betakaroten

Přestože se stránky sociálních sítí neustále plní vtipy o absenci letošního léta, zdá se, že se sluníčko přeci jen rozhodlo poctít…

Kozí kolostrum pro podporu vaší imunity

koza_2

Problémy s imunitou řeší čas od času většina z nás. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikujte své tělo Triphalou celoročně

triphala_4

Detoxikace organismu je většinou spojována hlavně s jarním obdobím. Detoxikovat tělo však můžeme v kterékoli roční době podle toho,…


Tropické nemoci jsou jedním z nejrizikovějších faktorů na cestách do exotických zemí. Žlutá zimnice, hepatitida či AIDS, to je jen zlomek infekčních chorob, se kterými se můžete v rizikových oblastech setkat. Informujte se včas na našem portálu Tropické nemoci nejen o prevenci a dostupných opatřeních.