Cestovní lékárnička

Pravděpodobně nikdo z nás nechce před vysněnou dovolenou, na kterou se již dlouho těší, myslet na to nejhorší. Ať už se chystáte do exotických krajin, na dovolenou k moři nebo chcete strávit klidný a ničím nerušený týden v tuzemsku někde na horách či u rybníka, obezřetnosti není nikdy dost. Cestovní lékárnička by se měla stát základní součástí vašeho zavazadla. Určitě je lepší vézt s sebou nějaké léky zbytečně, než pak místo vysněného odpočinku trpět.

Nelze spoléhat ani na to, že si potřebné léky koupíte až na místě. V některých státech totiž nemusí být léky stejně kvalitní jako u nás a nemusí vám vyhovovat. Navíc některé léky v exotických zemích vůbec neprošly standardní kontrolou. Jejich požití by vám tak spíše mohlo uškodit než pomoci.

Vybavení cestovní lékárničky pochopitelně závisí na místech, které chcete navštívit, délce pobytu, počtu osob, které jedou, a jejich vlastním zdravotním stavu. Důležité je také mít přehled o lékařské péči v cílové destinaci. Léky ponechejte v původním obalu, aby nedošlo k jejich záměně. Také si pročtěte příbalové letáky a řádně zkontrolujte datum exspirace, aby léky nebyly prošlé. Pokud cestujete s dětmi, ověřte si věkové omezení u jednotlivých léků. Lékárničku i jednotlivé léky chraňte před sluncem, vlhkem a mrazem.

Pomůcky pro provedení první pomoci

obinadloPředevším by v cestovní lékárničce neměly chybět pomůcky nutné pro první pomoc. Mezi ně patří pletené a elastické obinadlo, gumové škrtidlo, náplasti, trojcípý šátek, dezinfekce, sterilní gáza a mast na rány. Chybět nesmí ani nůžky, pinzeta a jednorázové injekční jehly a stříkačky pro delší pobyt. Dobré je přibalit také teploměr.

Zapomenout v žádném případě nesmíte na léky, které užíváte pravidelně. Ty byste měli mít u sebe v příručním zavazadle, abyste je mohli v případě potřeby požít i v letadle nebo jiném dopravním prostředku.

Ochrana pokožky je důležitá

Obejít byste se neměli ani bez přípravků na ochranu pokožky. Kromě nepříjemného spálení a loupání kůže a bolavých puchýřků totiž mohou pomoci ochránit proti rakovině kůže. Je ale třeba vybrat správné číslo ochranného faktoru. Každý z nás je totiž jiný fototyp a rovněž záleží na cílové destinaci. Na tom, zda se jedná o sprej, krém či olej, nezáleží. Pro jistotu je dobré vzít s sebou také kosmetický prostředek s obsahem panthenolu a tyčinku na rty, která obsahuje ochranný faktor.

Nevolnost a průjmy

Při cestování nezapomeňte ani na léky na nevolnost a zažívání. Nevolnost vás totiž může zastihnout kdekoli a v jakémkoli dopravním prostředku. Kromě pilulek mohou nevolnost zažehnat i obyčejné žvýkačky. Podcenit nelze ani problémy s průjmy či zácpou. Průjem obecně patří mezi nejčastější cestovatelská onemocnění, údajně jím trpí až polovina lidí, kteří se vypraví na cesty. Způsobuje ho totiž hned několik příčin – především změna stravy a špatná kvalita vody, dále nedostatečná hygiena, časový posun a únava a rovněž klimatické změny či alergie na určité potraviny, jako jsou třeba mořské plody. Stát za ním mohou také nervy spojené s cestováním. Vyvolat ho však mohou i některá antibiotika. Pokud ale průjem přibližně do pěti dnů neodezní, je patrně příznakem nějakého závažnějšího onemocnění, jako je salmonelóza, cholera či tyfus. V takovém případě je třeba vyhledat lékaře. bolest břichaPři průjmových onemocněních je nutné dbát na dostatečný pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Do cestovní lékárničky je proto dobré přibalit i rehydratační přípravky, naše tělo je totiž dokáže vstřebat lépe než obyčejnou vodu. Pokud není možné vodu převařovat nebo koupit v originálním balení, pomohou přípravky určené k dezinfekci vody na cestách.

Analgetika a antimykotika

Chybět by neměly ani léky proti bolesti, tedy analgetika, a prostředky na snížení tělesné teploty. V případě, že cestují i ženy, je vhodné s sebou vzít také prášky proti křečím při menstruaci. Změna prostředí a stres spojený s cestováním totiž může narušit menstruační cyklus.

Na dovolené u vody, ať už je to v nějaké exotické zemi či v tuzemsku u rybníka, hrozí ženám vaginální mykóza. S tímto onemocněním, mezi jehož příznaky patří nepříjemné svědění uvnitř i vně rodidel, pálení při močení, výtok, tlak a bolest v podbřišku a bolesti během pohlavního styku, se podle statistik za svůj život setká až pětasedmdesát procent žen. Proto je vhodné do cestovní lékárničky přibalit také antimykotickou mast, speciální kapsle či tablety.

Součástí cestovní lékárničky by měly být léky na alergie a přípravek na poštípání hmyzem a požahání, tedy gel, který obsahuje antihistaminika proti svědivým vyrážkám. Do některých oblastí se vyplatí vzít si s sebou i repelentní přípravky k odpuzování hmyzu a sadu na odstraňování klíšťat. Neztratí se ani kapky do očí, například mořský vzduch totiž nemusí našim očím vždy prospívat.

Antibiotika konzultujte s lékařem

praskyV případě, že plánujete delší pobyt v oblasti, kde je špatná nebo dokonce nedostupná zdravotnická péče, je dobré si do cestovní lékárničky přibalit také antibiotika. Jejich použití je však vždy nejdříve nutné konzultovat s lékařem, mohou se totiž objevit alergie a další nepříjemné vedlejší účinky. Antibiotika jsou navíc dostupná pouze na předpis. Pokud míříte na hory či do chladnějších oblastí, měli byste si s sebou vzít také léky proti kašli a bolesti v krku.

Poblíž cestovní lékárničky byste si měli také uschovat seznam důležitých telefonních čísel na zdravotnickou službu v okolí.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Wanda
12. 9. 2013

Mě stačí běžně vybavené lékárničky od nejmenovaného výrobce - několik léku navíc, brufen, něco na zranění, něco na cestování a něco proti infekci. Na kratší cesty to zcela stačí.

Eliška Svoboda
4. 4. 2014

To já jsem si minulý rok, když jsme jeli k moři, pořídila novou lékárničku na cesty www.vmbal.cz/cestovni-lekarnicky, protože mám za to, že zdraví se nesmí podceňovat a člověk musí být vždy připraven...taky jsem do ní přihodila ještě pár léků...no a tím, že je taška vybavena dlouhým uchem přes rameno, není problém ji kdekoli vzít s sebou, v tom je hodně praktická a ani se moc nepronese :-)

Zdravější opálení s Beta karotenem

betakaroten

Přestože se stránky sociálních sítí neustále plní vtipy o absenci letošního léta, zdá se, že se sluníčko přeci jen rozhodlo poctít…

Kozí kolostrum pro podporu vaší imunity

koza_2

Problémy s imunitou řeší čas od času většina z nás. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikujte své tělo Triphalou celoročně

triphala_4

Detoxikace organismu je většinou spojována hlavně s jarním obdobím. Detoxikovat tělo však můžeme v kterékoli roční době podle toho,…


Tropické nemoci jsou jedním z nejrizikovějších faktorů na cestách do exotických zemí. Žlutá zimnice, hepatitida či AIDS, to je jen zlomek infekčních chorob, se kterými se můžete v rizikových oblastech setkat. Informujte se včas na našem portálu Tropické nemoci nejen o prevenci a dostupných opatřeních.