Tygří komár přináší do Evropy vážné tropické nemoci

tygří komár

Léto je krásným časem, kdy si mladí i staří užívají slunce a tráví spoustu času venku u vody. Při večerním posezení u zapadajícího slunce už ale začíná výletníky obtěžovat nenáviděný bodavý hmyz. Komáři nejsou jen nepříjemnou součástí letních dní, ale v tropických krajích i přenašeči těžce léčitelných nemocí. V posledních letech se i do Evropy rozšířil nebezpečný tygří komár.

Jaké nemoci způsobuje tygří komár

Pokud vás poštípou tygří komáři, málokdy vyváznete pouze se svědícími červenými pupenci. Tygří komár totiž přenáší virové nemoci, z nichž některé mohou být i smrtelné. Nejčastěji se po bodnutí můžete nakazit horečkou dengue nebo chikungunya, žlutou zimnicí a ve výjimečných případech také západonilským virem.

Tygří komár může způsobit horečku dengue i žlutou zimnici

Horečce dengue se lidově říká horečka lámající kosti, a to kvůli obrovské bolesti hlavy, svalů, kloubů a pocitově tedy i kostí. Kromě horečky se často objeví i vyrážka. Někdy se dá horečka, přenášená tygřím komárem, vyléčit pouze zvýšením příjmu tekutin. Pokud se u pacienta vyvine těžší forma, musí se provést krevní transfuze. Na tuto nemoc bohužel žádná osvědčená léčiva neexistují, a proto je potřeba štípancům od tygřího komára vyhnout. To samé platí pro západonilský virus. Ani proti horečce chikungunya se neočkuje, ale existují léčiva, díky kterým se dá s nemocí bojovat.

Spolehlivá vakcína existuje pouze proti žluté zimnici. Pokud pojedete do některých tropických zemí, je očkování proti této chorobě přenášené tygřím komárem dokonce povinné.

Pokud se výše zmíněným onemocněním ponechá volný průběh, často mohou vést ke smrti nebo trvalému poškození organismu. Pokud se u vás po poštípání neobvykle barevnými komáry objeví horečka, bolest hlavy, zad a svalů nebo zvracení, raději vyhledejte lékaře. České zdravotnictví se s těmito chorobami sice často nesetkává, ale kvůli rychlému rozšiřování tygřího komára už se na jejich řešení možná bude muset zaměřit.

Výskyt tygřího komára v Evropě

Tygří komár, latinsky aedes albopictus, pochází z Asie. Přestože sám nedokáže tygří komár uletět více jak několik desítek kilometrů, jeho vajíčkům stačí k přežití i kaluž. Larvy komára tygřího se tedy do Evropy dostávaly nejčastěji společně s vodou. Už koncem minulého století se tygří komár objevil ve Francii a Itálii, kde onemocněly nějakou z jím přenášených nemocí stovky lidí. I v Evropě se objevují případy, kdy lidé následkem choroby způsobené bodnutím tygřího komára zemřeli.

Mírnější zimy a teplejší léta vytvářejí pro tygřího komára stále lepší podmínky pro život. Proto se odborníci obávají, že se uchytí i ve střední Evropě. Před šesti lety zaznamenalo ojedinělý výskyt tygřího komára dokonce i Švýcarsko.

Tygřího komára najdete třeba také v Chorvatsku

Podle vědců tygří komár ohrožuje i další jihoevropské země, hlavně Chorvatsko, Kypr, Bulharsko a vzdálenější Turecko. Rozšíření komára tygřího se ale obávají i Slovensko, Benelux, Německo nebo Velká Británie.

Tygří komár už dorazil i do České republiky

V České republice se tygří komár objevil minulý rok. Do oblasti kolem Mikulova nebezpečný hmyz pravděpodobně přivezl kamion z Itálie. Přestože vydrží i studené teploty, teplé klima Jihomoravského kraje je pro tygřího komára z celého Česka nejpříznivější. Proto letos hygienici tuto oblast bedlivě střeží. V případě, že by se tygří komár znovu objevil, museli by celý prostor desinfikovat a hmyz zcela vymýtit. Jen tak se dá zabránit jeho rozšíření.

Držte si nejen tygří komáry dále od těla

Letošní suché léto sice výrazné přemnožení komárů nehrozí, ale přesto tento bodavý hmyz dennodenně znepříjemňuje život téměř každému z nás. Proti tygřímu komárovi naštěstí fungují podobné prostředky jako proti běžným českým komárům.

Údajně spolehlivým způsobem, jak nejen tygří komáry odpudit, je podle tradičních babských rad především zvýšená konzumace piva nebo dalších kvasnicových výrobků. Tyto produkty totiž obsahují velké množství vitaminu B. Někteří zastánci zdravého životního stylu doporučují zvýšit konzumaci banánů nebo česneku.

Žádný z těchto receptů odborníci nikdy nepotvrdili, a když je vaším protivníkem tygří komár, není radno spoléhat jen na lidová moudra. Nejzaručenější ochrannou před tygřím komárem jsou moskytiéry, tlusté oblečení nebo chemické prostředky, tedy repelenty, které jsou běžně k dostání ve formě spreje.  

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Zdravější opálení s Beta karotenem

betakaroten

Přestože se stránky sociálních sítí neustále plní vtipy o absenci letošního léta, zdá se, že se sluníčko přeci jen rozhodlo poctít…

Kozí kolostrum pro podporu vaší imunity

koza_2

Problémy s imunitou řeší čas od času většina z nás. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikujte své tělo Triphalou celoročně

triphala_4

Detoxikace organismu je většinou spojována hlavně s jarním obdobím. Detoxikovat tělo však můžeme v kterékoli roční době podle toho,…


Tropické nemoci jsou jedním z nejrizikovějších faktorů na cestách do exotických zemí. Žlutá zimnice, hepatitida či AIDS, to je jen zlomek infekčních chorob, se kterými se můžete v rizikových oblastech setkat. Informujte se včas na našem portálu Tropické nemoci nejen o prevenci a dostupných opatřeních.